Bartłomiej Okoń: UMOWA KONSUMENCKA W OTOCZENIU CYFROWYM

W śro­dę 29 kwiet­nia o godzi­nie 16:00 Bar­tło­miej Okoń wygło­sił wykład:

UMOWA KONSUMENCKA W OTOCZENIU CYFROWYM

Cyfry­za­cja obro­tu han­dlo­we­go, zwłasz­cza kon­su­menc­kie­go, sta­ła się w ostat­nich latach przed­mio­tem szcze­gól­ne­go zain­te­re­so­wa­nia orga­nów unij­nych. Postrze­ga­na jest jako poten­cjal­ne źró­dło wzro­stu gospo­dar­cze­go, nowy „napęd eko­no­micz­ny” Euro­py mają­cy jej zapew­nić zwy­cię­stwo w gospo­dar­czym współ­za­wod­nic­twie z resz­tą świa­ta. Roz­wój tech­no­lo­gii infor­ma­tycz­nych oraz ich wdra­ża­nie do świa­ta biz­ne­su wyma­ga two­rze­nia odpo­wied­nich ram praw­nych – zarów­no na szcze­blu praw wewnętrz­nych państw człon­kow­skich, jak i na pozio­mie całej UE. Do regu­lo­wa­nia tych kwe­stii sto­so­wa­ne jest pra­wo euro­pej­skie, któ­re sta­ra się har­mo­ni­zo­wać wewnętrz­ne sys­te­my praw­ne, aby umoż­li­wić nie­skrę­po­wa­ny obrót mię­dzy poszcze­gól­ny­mi kra­ja­mi. Pro­ces har­mo­ni­za­cji oraz wypo­sa­że­nie pra­wa w „kom­pe­ten­cję cyfro­wą” wyma­ga­ją kom­plek­so­wych dzia­łań, mię­dzy inny­mi opra­co­wy­wa­nia instru­men­tów praw­nych regu­lu­ją­cych trans­ak­cje kon­su­menc­kie (B2C) na ryn­ku kra­jo­wym i unij­nym oraz utwo­rze­nia jed­no­li­te­go ryn­ku wewnętrz­ne­go UE, a w jego ramach – jed­no­li­te­go ryn­ku cyfro­we­go. Suk­ces JRC powi­nien prze­ło­żyć się na dyna­mi­za­cję roz­wo­ju gospo­dar­cze­go i wzrost kon­sump­cji, co zachę­ci spo­łe­czeń­stwa państw unij­nych do dal­szej inte­gra­cji gospo­dar­czej, spo­łecz­nej i politycznej.

Bar­tło­miej Okoń – absol­went stu­diów magi­ster­skich oraz Zaocz­ne­go Stu­dium Dok­to­ranc­kie­go Wydzia­łu Pra­wa i Admi­ni­stra­cji Uni­wer­sy­te­tu War­szaw­skie­go, a tak­że Szko­ły Pra­wa Nie­miec­kie­go i Euro­pej­skie­go przy WPiA UW i Wydzia­le Pra­wa Uni­wer­sy­te­tu im. Fry­de­ry­ka Wil­hel­ma w Bonn, sty­pen­dy­sta ERASMUS (Raty­zbo­na), prak­ty­ku­ją­cy praw­nik wyspe­cja­li­zo­wa­ny w obsza­rze mię­dzy­na­ro­do­we­go obro­tu han­dlo­we­go. Autor publi­ka­cji z zakre­su pra­wa kon­su­menc­kie­go i pra­wa pra­cy. W ramach dzia­łal­no­ści nauko­wej zaj­mu­je się bada­niem wpły­wu unij­ne­go dorob­ku praw­ne­go na pra­wo pol­skie w zakre­sie pra­wa kon­su­menc­kie­go, a tak­że pro­ble­ma­ty­ką środ­ków i narzę­dzi praw­nych słu­żą­cych ogra­ni­cze­niu zja­wi­ska „dys­pa­ry­te­tu kon­trak­to­we­go” w pra­wie prywatnym.

Miej­sce:
BUW, ul. Dobra 56/66 Warszawa,
sala 315, III piętro
(wjazd win­dą przy głów­nym wej­ściu do biblio­te­ki, następ­nie do koń­ca kory­ta­rza i na prawo)

Czas:
Śro­da 29.04.2015, godz. 16:00.

DELabTALKS-Okon2