A. Białek i R. Gabryelczyk: POLSKIE BIOTECHNOLOGICZNE SPÓŁKI SPIN-OFF NA RYNKU GLOBALNYM

W śro­dę 25. lute­go o godzi­nie 16:00 Anna Bia­łek-Jawor­ska i Rena­ta Gabry­el­czyk wygło­si­ły wykład:

CZY POLSKIE BIOTECHNOLOGICZNE SPÓŁKI TYPU SPIN-OFF SĄ GOTOWE, BY KONKUROWAĆ NA RYNKU GLOBALNYM?

Autor­ki przyj­rza­ły się stu­diom przy­pad­ków pol­skich bio­tech­no­lo­gicz­nych spół­ek typu spin-off, któ­re zbu­do­wa­ły inno­wa­cyj­ny model biz­ne­so­wy w opar­ciu o wła­sny kapi­tał inte­lek­tu­al­ny. Ana­li­zie pod­da­ły deter­mi­nan­ty roz­wo­ju tych spół­ek, ze szcze­gól­nym uwzględ­nie­niem roli źró­deł finan­so­wa­nia, insty­tu­cji wspar­cia przed­się­bior­czo­ści oraz kom­pe­ten­cji kadry zarzą­dza­ją­cej nie­zbęd­nych do komer­cja­li­za­cji wyni­ków badań i ochro­ny wła­sno­ści intelektualnej.

Autor­ki pod­kre­śli­ły, że dzia­łal­ność opar­ta na inno­wa­cjach pro­duk­to­wych w bio­tech­no­lo­gii cha­rak­te­ry­zu­je się wal­ką o talen­ty i kon­cen­tra­cją na kapi­ta­le inte­lek­tu­al­nym, jak i finan­so­wa­niem dzia­łal­no­ści badaw­czo-roz­wo­jo­wej z gran­tów badawczych.

Zwró­ci­ły uwa­gę, że reali­za­cja stra­te­gii Go Glo­bal w bran­ży bio­tech­no­lo­gicz­nej wyma­ga od spół­ek typu spin-off uwzględ­nie­nia zewnętrz­nych uwa­run­ko­wań funk­cjo­no­wa­nia orga­ni­za­cji i dosto­so­wa­nia mode­lu biz­ne­so­we­go do realiów funk­cjo­no­wa­nia ryn­ku, na któ­rym fir­ma zamie­rza konkurować.

Miej­sce:
BUW, ul. Dobra 56/66 Warszawa,
sala 315 , III pię­tro (wjazd win­dą przy głów­nym wej­ściu do biblio­te­ki, następ­nie do koń­ca kory­ta­rza i na prawo)

Czas:
Śro­da 25.02.2015 godz. 16:00.

Anna Bia­łek-Jawor­ska i Rena­ta Gabry­el­czyk są autor­ka­mi wyda­nej przez DELab (2014) książ­ki pt.: Per­spek­ty­wy roz­wo­ju przed­się­bior­czo­ści aka­de­mic­kiej w bran­ży bio­tech­no­lo­gicz­nej.

Anna Bia­łek-Jawor­ska – dr nauk eko­no­micz­nych, zatrud­nio­na w Kate­drze Ban­ko­wo­ści, Finan­sów i Rachun­ko­wo­ści na Wydzia­le Nauk Eko­no­micz­nych Uni­wer­sy­te­tu War­szaw­skie­go, współ­pra­cu­je z DELab UW. Jej zain­te­re­so­wa­nia badaw­cze kon­cen­tru­ją się wokół roli rachun­ko­wo­ści prac badaw­czych i roz­wo­jo­wych oraz źró­deł finan­so­wa­nia w roz­wo­ju przedsiębiorstw.

Rena­ta Gabry­el­czyk – dr nauk eko­no­micz­nych, zatrud­nio­na w Kate­drze Infor­ma­ty­ki Gospo­dar­czej i Ana­liz Eko­no­micz­nych na Wydzia­le Nauk Eko­no­micz­nych Uni­wer­sy­te­tu War­szaw­skie­go, współ­pra­cu­je z DELab UW. W swo­ich bada­niach sku­pia się na mode­lo­wa­niu pro­ce­sów biz­ne­so­wych i ana­li­zo­wa­niu mode­li biz­ne­so­wych oraz na zasto­so­wa­niach podej­ścia pro­ce­so­we­go w pod­no­sze­niu efek­tyw­no­ści organizacji.