Joanna Bilińska: „CZYM JEST TEI?” – na kanwie tłumaczenia książki Lou Burnarda

W śro­dę 20 maja 2015 Dr Joan­na Biliń­ska wygło­si­ła wykład:

„CZYM JEST TEI?” – na kanwie tłumaczenia książki Lou Burnarda

Semi­na­rium zosta­ło poświę­co­ne huma­ni­sty­ce cyfro­wej, a zwłasz­cza sta­na­dar­do­wi kodo­wa­nia tek­stów TEI (Text Enco­ding Ini­tia­ti­ve). Roz­wój tech­no­lo­gii infor­ma­cyj­nych spo­wo­do­wał znacz­ne zmia­ny w wie­lu dzie­dzi­nach nauki, w tym tak­że w huma­ni­sty­ce. Na przy­kła­dzie frag­men­tów tek­stów opi­sa­nych za pomo­cą TEI omó­wio­ne zosta­ło zagad­nie­nie zna­ko­wa­nia seman­tycz­ne­go, a tak­że rola tech­nik infor­ma­tycz­nych i innych umie­jęt­no­ści inter­dy­scy­pli­nar­nych we współ­cze­snych bada­niach humanistycznych.

Dr Joan­na Biliń­ska absol­went­ka polo­ni­sty­ki i kul­tu­ro­znaw­stwa sla­wi­stycz­ne­go (sło­we­ni­sty­ki) na Wydzia­łe Polo­ni­sty­ki Uni­wer­sy­te­tu War­szaw­skie­go; adiunkt w Kate­drze Lin­gwi­sty­ki For­mal­nej UW. Sto­pień dok­to­ra uzy­ska­ła na Wydzia­le Neo­fi­lo­lo­gii na pod­sta­wie pra­cy dok­tor­skiej pt. Ana­li­za i lek­sy­ko­gra­ficz­ny opis słow­ni­ka Lin­de­go na potrze­by dygi­ta­li­za­cji. Nauko­wo inte­re­su­je się lek­sy­ko­gra­fią, wyko­rzy­sta­niem narzę­dzi infor­ma­tycz­nych w języ­ko­znaw­stwie oraz dygitalizacją.

Wię­cej infor­ma­cji: → http://books.openedition.org/oep/426?lang=en

Miej­sce:
BUW, ul. Dobra 56/66 Warszawa,
sala 315, III piętro
(wjazd win­dą przy głów­nym wej­ściu do biblio­te­ki, następ­nie do koń­ca kory­ta­rza i na prawo)

Czas:
Śro­da 20.05.2015, godz. 16:00.

DELabTALKS-Bilinska