Joanna Szaflik: CYFROWA EDYCJA ŹRÓDEŁ na podstawie projektu e‑BLAUSTEIN

W śro­dę 27 maja o godzi­nie 16:00
Joan­na Sza­flik wygło­si­ła wykład:

CYFROWA EDYCJA ŹRÓDEŁ na podstawie projektu e‑BLAUSTEIN

Pro­jekt e‑Blaustein poświę­co­ny jest posta­ci i twór­czo­ści wybit­ne­go przed­sta­wi­cie­la Szko­ły Lwow­sko-War­szaw­skiej, ucznia Kazi­mie­rza Twar­dow­skie­go, Edmun­da Hus­ser­la, filo­zo­fa, ger­ma­ni­sty, psy­cho­lo­ga i peda­go­ga, Leopol­da Blau­ste­ina. Blau­ste­in już w okre­sie mię­dzy­wo­jen­nym anty­cy­po­wał wie­le istot­nych pro­ble­mów z dzie­dzi­ny teo­rii mediów i komu­ni­ka­cji, prak­ty­ku­jąc filo­zo­fię i psy­cho­lo­gię. Przed­wcze­sna śmierć z rąk hitle­row­ców unie­moż­li­wi­ła roz­po­wszech­nie­nie jego pre­kur­sor­skich teorii.

Pro­jekt pole­ga skon­stru­owa­niu kor­pu­su cyfro­we­go dzieł Leopol­da Blau­ste­ina oraz zgro­ma­dze­niu infor­ma­cji na temat jego życia i pra­cy nauko­wej przy pomo­cy typo­wych dla huma­ni­sty­ki cyfro­wej tech­no­lo­gii repre­zen­ta­cji i cyfro­we­go wyda­wa­nia źródeł.

Joan­na Sza­flik absol­went­ka psy­cho­lo­gii UAM w Pozna­niu, pro­wa­dzi­ła bada­nia bio­gra­ficz­ne na temat przed­sta­wi­cie­li Szko­ły Lwow­sko-War­szaw­skiej w Archi­wach Lwow­skich, współ­pra­co­wa­ła z CNRS/Paris/IHPST i archi­wum e‑LV http://www.elv-akt.net/. Obec­nie współ­pra­cow­nik DELab UW.

Miej­sce:
BUW, ul. Dobra 56/66 Warszawa,
sala 315, III piętro
(wjazd win­dą przy głów­nym wej­ściu do biblio­te­ki, następ­nie do koń­ca kory­ta­rza i na prawo)

Czas:
Śro­da 27.05.2015, godz. 16:00.

DELabTALKS: Joanna Szaflik