Konstrukcja metadanych Dublin Core dla korespondencji Kazimierza Twardowskiego

Staż powstał w ramach pro­gra­mu „Jobs & Skills for the Futu­re” i we współ­pra­cy z pro­gra­mem „Huma­ni­sty­ka Cyfro­wa” DELab i znaj­dzie kon­ty­nu­ację w cało­ścio­wym opra­co­wa­niu cyfro­wym spu­ści­zny nauko­wej i kul­tu­ro­wej Kazi­mie­rza Twar­dow­skie­go (Pro­jekt „Hyper­Twar­dow­ski”).

Pro­jekt ten jest jed­nym z pre­kur­sor­skich w Pol­sce i sta­no­wi przy­kład na poja­wie­nie się nowych zadań, któ­re sto­ją przed współ­cze­sny­mi nauka­mi huma­ni­stycz­ny­mi. Moż­li­wo­ści, któ­re otwie­ra huma­ni­sty­ka cyfro­wa, pocią­ga­ją za sobą koniecz­ność przy­go­to­wa­nia nowe­go poko­le­nia huma­ni­stów i biblio­te­ka­rzy do dzia­łań nauko­wych w nowej per­spek­ty­wie tech­no­lo­gicz­nej. Ozna­cza to poja­wie­nie się nowych zawo­dów aka­de­mic­kich oraz dowar­to­ścio­wa­nie pro­fe­sjo­nal­nych kom­pe­ten­cji humanistycznych.

Sta­że pole­ga­ja na opa­trze­niu meta­da­ny­mi zeska­no­wa­nych zbio­rów kore­spon­den­cji Kazi­mie­rza Twar­dow­skie­go, ojca filo­zo­ficz­nej szko­ły lwow­sko-war­szaw­skiej i wybit­ne­go orga­ni­za­to­ra nauki w przed­wo­jen­nej Polsce.

W tym celu DELab UW oraz Koło Nauko­we „PETRYCY” UW (IFiS) zor­ga­ni­zo­wa­lo sta­że dla stu­den­tów Uni­wer­sy­te­tu War­szaw­skie­go, w trak­cie któ­rych sta­ży­ści naby­wa­ją kom­pe­ten­cje w dzie­dzi­nie współ­cze­snych metod huma­ni­sty­ki cyfro­wej, pra­cy nad tek­stem źró­dło­wym i warsz­ta­tu współ­cze­sne­go huma­ni­sty. Sta­ży­sci posłu­gu­ja się zgod­nym z mię­dzy­na­ro­do­wą nor­mą Dublin Core for­mu­la­rzem zbu­do­wa­nym przez Ale­xan­da Roulo­is (CNRS Paris) w ramach pro­jek­tu Archi­wum e‑LV: http://www.elv-akt.net/

Reali­zu­je­my w ramach sta­żu nastę­pu­ją­ce cele:

• udo­stęp­nie­nie elek­tro­nicz­ne, nauko­we opra­co­wa­nie cyfro­we oraz popu­la­ry­za­cja dorob­ku Kazi­mie­rza Twardowskiego;
  • zazna­jo­mie­nie mło­dych naukow­ców z nowy­mi narzę­dzia­mi pra­cy huma­ni­stów (Dublin Core, TEI);
  • pro­pa­go­wa­nie huma­ni­sty­ki cyfro­wej w nauce polskiej.

Kie­row­nik naukowy:
Wio­let­ta Miskiewicz
Koor­dy­na­cja:
Tomasz Kwiat­kow­ski (Mię­dzy­wy­dzia­ło­we Indy­wi­du­al­ne Stu­dia Humanistyczna);
Paweł Rze­wu­ski (Wydział Filo­zo­fii i Socjo­lo­gii UW, Wydział Historyczny)

Sta­ży­ści:

• Patry­cja Dany­ło (Wydział Histo­rii, Wydział Polonistyki),
  • Jakub Mań­czak (Wydział Histo­rycz­ny, Wydział Filo­zo­fii i Socjologii),
  • Jakub Milew­ski (Wydział Filo­zo­fii i Socjo­lo­gii, Wydział Psychologii),
  • Ema­nu­el Modrze­jew­ski (Wydział Polonistyki),
  • Anto­ni Napie­ral­ski (Wydział Pra­wa i Administracji),
  • Alek­san­dra Toczek (Wydział Filo­zo­fii i Socjologii),
  • Emi­lia Wło­dar­czyk (Wydział Filo­zo­fii i Socjologii),
  • Tomasz Zarę­ba (Wydział Filo­zo­fii i Socjologii).

Staż trwa do koń­ca stycz­nia 2015 r.

Szko­le­nie:
19 listo­pa­da — szko­le­nie dla prak­ty­kan­tów z postę­po­wa­nia ze zbio­ra­mi spe­cjal­ny­mi Połą­czo­nych Biblio­tek IFiS PAN, WFiS UW, PTF oraz opra­co­wa­nia kore­spon­den­cji w for­mu­la­rzu Dublin­Co­re. Prze­pro­wa­dzo­ne przez Toma­sza Kwiat­kow­skie­go i Paw­ła Rzewuskiego

24 listo­pa­da — uczest­nic­two sta­ży­stów w wykła­dach prof. dr. Andre­asa Wit­ta „Digi­tal Huma­ni­ties in Ger­man Uni­ver­si­ty Cur­ri­cu­la” i „Meta­da­ta-rela­ted Stan­dards: TEI Header and CMDI” oraz w tuto­ria­lu dr. Pio­tra Bań­skie­go „Stan­dar­dy meta­da­nych” (2 godz.)

1 grud­nia — uczest­nic­two w dru­giej cze­sci tuto­ria­lu dr. Pio­tra Bań­skie­go (2 godz.)