Match IT – pierwszy maraton startupowy na UW!

Po raz pierwszy na Uniwersytecie Warszawskim ponad 80 studentek i studentów UW i WUM wzięło udział w innowacyjnej multidyscyplinarnej edukacji startupowej. Weekendowy maraton Match IT odbył się w dniach 20-22 października na Wydziale Fizyki UW. Zorganizowały go wspólnie: DELab UW, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz Inkubator UW. 

Spotkanie otworzyła prof. Anna Giza, prorektor UW ds. rozwoju, wskazując na interdyscyplinarne badania i edukację, które stanowią kluczowe podstawy nowoczesnej uczelni. O idei łączenia różnorodnych kompetencji i efektywności intensywnej pracy nad jednym tematem (w ramach weekendu Match IT studenci zaliczają również semestralne zajęcia) opowiedziała koordynatorka DELab UW dr Agnieszka Pugacewicz. Z kolei kierownik Inkubatora UW, Jacek Sztolcman, przedstawił nowe możliwości współpracy i rozwoju praktycznych umiejętności studentów i absolwentów w ramach trzech wygodnych lokalizacji  IUW: co-worku w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, warsztatowni na Wydziale Fizyki na Kampusie Ochota, a także miejsca wspólnej pracy na Kampusie Centralnym UW w budynku Wydziału Neofilologii. Prof. Aleksy Schubert, wicedyrektor Instytutu Informatyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, zachęcił studentów do eksperymentowania z nieliniowym myśleniem podczas Match IT, pomimo że, jak sam przyznał, jest …logikiem. Następnie prof. Krzysztof Turzyński, prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW, zaprosił wszystkich uczestników warsztatów do bezpłatnego korzystania z PWN-ów, czyli Przestrzeni Wspólnego Namysłu w budynku FUW, również po zakończeniu weekendowej współpracy Match IT. Zapewnił, że rezerwowanie tych miejsc jest tak proste, jak wypożyczanie książek z biblioteki.

Dzięki Partnerom honorowym Match IT poznaliśmy doświadczenia i inspiracje płynące z najbardziej rozwiniętych ekosystemów innowacji. Wiceambasador Izraela w Polsce Ruth Cohen-Dar opowiedziała o idei „narodu startupów” w swoim kraju.  Z kolei do odważnego rozwijania startupowych pomysłów, choć niekoniecznie od razu na miarę Silicon Valley, serdecznie zachęcała Alison Behling, Environment, Science, Technology, and Health Officer Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Na zakończenie tej części wieczoru inspirującą historię o zdolności przetrwania (persistence), zaufaniu (trust) oraz efektywnym informowaniu (communication) w prezentacji pt. „The Three Things You Need in a Startup” opowiedział Ralph Talmont, CEO TEDxWarsaw.

W drugiej części piątkowego wieczoru studenci różnych kierunków przedstawiali swoje pomysły – biznesowe i społeczne, wykorzystujące technologię – podczas krótkich, trzyminutowych pitchów. Z 32 przedstawionych projektów uczestnicy głosując bitcoinami, oraz Jury przydzielając „dzikie karty” wyłonili 17 projektów, które miały być rozwijane w sobotę i niedzielę. 45 studentek i studentów informatyki oraz 38 ich koleżanek i kolegów z innych kierunków (m.in. ekonomii, zarządzania, prawa, lingwistyki, kognitywistyki, a nawet tak nieoczywistych dla tego weekendu dziedzin jak ugrofinistyka, mongolistyka, tybetologia i pedagogika) „zmaczowało się” w 17 multidyscyplinarnych zespołów.

Sobota była najdłuższym dniem intensywnej pracy. Zajęcia rozpoczęły się bardzo wcześnie – po wspólnym śniadaniu podstawy definiowania potrzeby rynkowej i odpowiedniego produktu przedstawił Piotr Boulangé, dyrektor The Founder Institute Warsaw. Następnie, pod opieką mentorów-praktyków (m.in. rezydentów Campus Warsaw) studenci rozwijali swoje projekty w zespołach. Tego dnia po południu  uczestnicy wysłuchali kolejnych praktycznych prezentacji. Zagadnienie zastosowania technologii w startupie przybliżył Łukasz Czerwiński, CTO Enegive. O potrzebie klarownej komunikacji nowej wartości, którą proponuje startup, opowiedziała Aleksandra Dudek z TEDxWarsaw. Z kolei w niedzielę rano Ali Łada-Gola z GE Healthcare i ESCP Europe, inspirowała studentów do tworzenia właściwej strategii rozwoju projektu i globalnego myślenia.

Po każdej prezentacji studenci przez kilka godzin byli wspierani przez odpowiednich mentorów, zarówno technologicznych jak i biznesowych. Jak się okazało w końcowych opiniach studentów, to właśnie mentoring praktyków oraz możliwość kontaktu z osobami studiującymi w innych obszarach wiedzy (nauki ścisłe vs społeczno-humanistyczne) były najbardziej docenionymi walorami startupowego weekendu.

Efektem dwóch dni współpracy była prezentacja, jaką przedstawiała każda grupa przez publicznością i Jury w składzie: Alison Behling (Ambasada USA w Warszawie), Agnieszka Pugacewicz, Aleksy Schubert oraz Jacek Sztolcman. Zespoły miały jedynie 4 minuty na przedstawienie swojego projektu, a w czasie następnych 2 minut odpowiadały na pytania Jurorów. Wśród pytań z reguły pojawiały się kwestie biznesowe (wskazywanie pierwszych klientów, niszy rynkowej czy odróżnianie się od konkurencji), ale także etyki i bezpieczeństwa rozwiązań technologicznych (np. czy dane o stanie zdrowia będą odpowiednio przechowywane w systemach?).

Z 17 realizowanych projektów wyróżnienia zdobyły cztery, które zdaniem Jurorów były na najbardziej zaawansowanym etapie:

LAMB – Revenue Model of Web 3.0, przygotowany w zespole: Piotr Ciołkosz, Jan Kopański, Rafał Sadziak, Karolina Szczepaniak. Rozwiązanie oferuje zastąpienie oglądania reklam w internecie kopaniem kryptowalut przez komputer użytkownika. Jury jako wartość dodaną wskazało innowacyjność projektu;

mMD,  opracowany przez zespół: Marcin Zarzycki, Aleksander Jess, Jakub Kalinowski, Mateusz Kiebała, Rafał Michaluk, Sebastian Petryna, Kinga Pilch, który zaproponował włączenie monitoringu użycia smartfona do identyfikacji problemów psychicznych i powiązania ich z uzyskaniem natychmiastowej pomocy lekarskiej oraz grup wsparcia. W tym przypadku Jury doceniło podjęcie ważnego problemu zdrowotnego;

Transport publiczny bez barier – projekt, który opracowali: Ida Matysek, Jakub Mroczek, Anna Prochowska, Ewa Socała, Marek Sokołowski. Aplikacja pokazuje osobom niepełnosprawnym bezpieczną drogę dotarcia do celu „bez przeszkód”. Jury doceniło podjęcie przez zespół ważnego problemu społecznego;

Frytasy, startup przygotowany przez grupę w składzie: Marcin Grabowski, Jacek Maksymowicz, Jerzy Mańczak, Tomek Radzikowski, Przemysław Sadownik, Mateusz Walkiewicz. Rozwiązanie łączy hardware (maszyna vendingowa do frytek) z oprogramowaniem (aplikacja mobilna do zamawiania i mikropłatności). Jury doceniło przeprowadzenie analiz rynku oraz entuzjazm zespołu.

Najlepsze zespoły otrzymają od Inkubatora UW szkolenia z dziedzin: Team Building oraz Customer Development. Dodatkowo, studenci przedmiotów: „Idee i Informatyka” na WMIM oraz OGUNa „Startupuj z informatykami – Match IT” dzięki udziałowi w warsztatach zaliczyli prawie całe zajęcia w jeden weekend. Za rok następna edycja Match IT!

Fot. © Anna Karcz-Czajkowska

Organizatorzy

Partnerzy

Współpraca

2017-11-06T14:42:24+00:00