Po styczniowym Śniadaniu DELab i Sieci Przedsiębiorczych Kobiet – relacja uczestniczki

Biznes nie ma płci – jest to bardzo często spotykane przekonanie, potwierdzone wynikami badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pt. „Przedsiębiorczość kobiet w Polsce”. Jednym z wniosków tego badania było stwierdzenie, że nie istnieje osobna, odmienna „przedsiębiorczość kobiet”, daleko różna od „przedsiębiorczości mężczyzn”. Według niego w rzeczywistości większość młodych przedsiębiorców działa podobnie, ma podobne oczekiwania, nadzieje i obawy. Pomimo tego, wciąż możemy zauważać różnicę w liczbie istniejących przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety i mężczyzn*. Podczas gdy tylko 14% Polek prowadzi działalność gospodarczą, z czego jedynie 3% zatrudnia pracowników, dla mężczyzn wskaźniki te wynoszą odpowiednio 22% i 5%.

Zainteresowana kobiecą przedsiębiorczością i jej możliwościami rozwoju, zostałam zaproszona przez Katarzynę Wierzbowską, prezeskę i współzałożycielkę fundacji Sieć Przedsiębiorczości Kobiet, na Styczniowe Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet dla studentek UW. Jest to projekt organizowany przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet dla studentek, ale także absolwentek Uniwersytetu Warszawskiego przy wsparciu DELab Uniwersytetu Warszawskiego.

Śniadania odbywają się co miesiąc w DELab UW (dla niewtajemniczonych: Digital Economy Lab w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego) i przyciągają liczne grono młodych i energicznych dziewcząt, rozważających w przyszłości rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Podczas tych spotkań studentki mają możliwość poznać kobiety, które odważyły się założyć własny biznes, a także dowiedzieć się z jakimi trudnościami musiały się borykać i jak osiągnęły sukces. Charakter tych spotkań jest swobodny i nieformalny, co sprzyja budowaniu sieci kontaktów i „oswojeniu się” z nowym, często nieznanym jeszcze światem przedsiębiorczości i biznesu. Ale zacznijmy od początku…
W środę 14.01 2014 o godzinie porannej jak dla studenta, czyli 9.40 przyjechałam do budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, i z niejakim trudem znalazłam nowo powstały DELab. Gdy dotarłam na miejsce okazało się, że pierwszym etapem spotkania było… prawdziwe śniadanie. Organizatorki przygotowały dla uczestniczek cały stos maślanych rogali oraz pełne zaplecze kawy i herbaty. Po tak miłym obudzeniu ciała przystąpiłyśmy do pobudzania ducha.

Na początku, aby przełamać pierwsze lody, każda z uczestniczek została poproszona o przedstawienie się i opowiedzenie, dlaczego temat przedsiębiorczości jest jej bliski i ciekawy. Dzięki temu czułyśmy się swobodniej oraz mogłyśmy na późniejszym etapie wymieniać się bardziej osobistymi doświadczeniami i uwagami.

Następnie rozpoczęła się główna część spotkania, podczas której Katarzyna Wierzbowska opowiedziała nam o sposobie działania Sieci Przedsiębiorczości Kobiet, ich celach i współpracy z DELabem i Uniwersytetem Warszawskim. Poznałyśmy program „Biznes w kobiecych rękach” pomagający kobietom zakładać własne przedsiębiorstwa oraz zostałyśmy serdecznie zaproszone do uczestniczenia w kolejnej jego edycji.
Kolejnym ciekawym punktem spotkania była rozmowa z gośćmi specjalnymi – dwiema młodymi przedsiębiorczyniami – Dianą i Edytą, które dzięki wsparciu wyżej wymienionego programu „Biznes w kobiecych rękach” rozpoczęły własne działalności — działalność skierowaną na wsparcie tłumaczy konsekutywnych oraz działalność skierowaną na rozwój nowych usług w obszarze telemedycyny. Dziewczęta chętnie dzieliły się z nami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami związanymi z wchodzeniem na rynek i zachęcały nas do odważnej realizacji własnych marzeń.

Całe spotkanie trwało ponad dwie godziny i było bardzo interesującym doświadczeniem. Dzięki niemu dowiedziałam się z jakimi trudnościami przyjdzie mi zmierzyć się, kiedy rozpocznę własną działalność, ale także otrzymałam bardzo dużo pozytywnej energii i wsparcia, zarówno od naszych gości, uczestniczek oraz organizatorek spotkania. Sądzę, że docieranie do młodych dziewczyn z dobrymi przykładami kobiet, którym się udało założyć własny biznes, jest wartościową pracą u podstaw. Mam nadzieję, że w przyszłości zaowocuje ona innym spojrzeniem kobiet na własny rozwój zawodowy oraz że będą one widziały jeszcze jedną drogę po zakończeniu studiów. Drogę do własnej firmy.

Małgorzata Michałowicz


* Zgodnie z danymi z badania przeprowadzonego przez PARP „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2011-2012”

2015-01-23T12:26:10+00:00