Podsumowanie 20172018-01-10T15:36:39+00:00
Rok 2017 w DELab UW

Publikacje

Przygotowaliśmy książkę, raporty i Working Papers, które dotyczą najbardziej aktualnych tematów związanych z gospodarką cyfrową, trendami technologicznymi i regulacjami prawnymi, a także artykuły publikowane w naukowych czasopismach o międzynarodowym zasięgu, m.in.

Wszystkie publikacje

Projekty

Realizowaliśmy projekty naukowe i dla biznesu, a także 4 projekty w ramach programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020 w zakresie badań naukowych i innowacji.

Projekty z programu Horyzont2020

Projekty z programu Narodowego Centrum Nauki

Realizowaliśmy projekty dla:

Wydarzenia

Organizowaliśmy wydarzenia naukowe, m.in. międzynarodową konferencję, start-upowy weekend dla studentów i seminaria w ramach DELab Espresso i DELab Talks.

3. międzynarodowa konferencja naukowa “Ongoing Digitalisation of Economies and Societies”
29 września 2017

Podczas konferencji wyniki badań dotyczących cyfryzacji przedstawiło ponad 20 naukowców m.in. z Humbold Institute for Internet and Society, Instytutu Bruegel, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS, Akademii Leona Koźmińskiego, Vienna University of Technology i Instytut Podstaw Informatyki PAN.
Czytaj więcej

Match IT
Weekend startupów na UW!
20-22 października

Po raz pierwszy na Uniwersytecie Warszawskim ponad 80 studentek i studentów UW i WUM wzięło udział w innowacyjnej multidyscyplinarnej edukacji startupowej. Weekendowy maraton Match IT zorganizowały wspólnie: DELab UW, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz Inkubator UW.
Czytaj więcej

Guntram B. Wolff, Bruegel
„Wyzwania stojące przed Unią Europejską: szanse na świetlaną przyszłość?”

Dyrektor Wolff w swoim wystąpieniu skupił się na wydarzeniach, które będą miały najbardziej znaczący wpływ na przyszłość i siłę Unii Europejskiej – wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA oraz decyzję Brytyjczyków o Brexicie. Zwrócił również uwagę na niepojący stały wzrost poparcia antyunijnych partii populistycznych, które mogą osłabić jedność UE.
Czytaj więcej

Frances Cairncross
„Technological Innovation: the smartphone and its impacts”

Obecnie przeciętny smartfon daje więcej możliwości niż komputery, którymi dysponowała NASA podczas pierwszych wypraw człowieka na księżyc. O rewolucyjnym wpływie tego gadżetu na nasze życie opowiadała brytyjska ekonomistka, Frances Cairncross.
Czytaj więcej

Julian Zawistowski, Golem Factory, Maciej Ołpiński, Userfeeds.io
„Understanding and making business in Blockchain”

Blockchain to jedno z najgorętszych ostatnio słów-kluczy w branży internetowej, po części dzięki wyraźnemu odnowieniu zainteresowania inwestorów kryptowalutami, takim jak Bitcoin. Technologia blockchainowa obiecuje jednak dużo więcej – stworzenie nowego typu Internetu i transformację wielu aspektów życia społecznego, ekonomicznego i politycznego.
Zobacz nagranie

Organizowaliśmy wydarzenia wspólnie z:

Konferencje

Naukowcy z DELab UW prezentowali wyniki swoich badań na prestiżowych konferencjach w kraju i zagranicą, m.in.

Media

Wyniki naszych badań były cytowane w takich tytułach jak Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia, Puls Biznesu, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Newsweek, a także w mediach internetowych, m.in.

Blog

Przygotowaliśmy popularnonaukowe wpisy, które w prosty sposób wyjaśniają zagadnienia związane z gospodarką cyfrową.

Bitcoinowa wojna

Zawrotne wahania na rynku kryptowalut to ostatnio gorący temat w mediach, Łukasz Jonak szczegółowo wyjaśnia powody tych zawirowań.

Czytaj więcej

E-obywatel w e-urzędzie: społeczeństwo informacyjne i informatyzacja urzędów

Katarzyna Śledziewska o barierach stojących na drodze do informatyzacji urzędów, konieczności udostępniania danych przez miasta i o technologii, która ma wspomagać pracę urzędników.

Czytaj więcej

Iluzja sharing economy, czyli Uber w opinii rzecznika generalnego TSUE

Pojawienie się Ubera, a także innych usługodawców, którzy wykorzystują sharing economy, stworzyło wielowymiarowe problemy wynikające z konieczności określenia ich prawnego charakteru. Joanna Mazur przygląda się dotychczasowym regulacjom prawnym w tym zakresie.

Czytaj więcej

Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych publikacjach, projektach i wydarzeniach?
Zapisz się do newslettera