DELab Talks

Eksperyment nad Rozpoznaniem Stylu Męskiego i Żeńskiego
2017-06-22T21:53:03+00:00

Project Description

„EXPERYMENT NAD ROZPOZNANIEM STYLU MĘSKIEGO I ŻEŃSKIEGO” KAZIMIERZA TWARDOWSKIEGO. Humanistyka Cyfrowa w praktyce

ZOBACZ WSZYSTKIE DELab TALKS
Zobacz wszystkie publikacje

Wykład wygłosiła

Aleksandra Tykarska

Wykład był poświęcony badaniom z zakresu humanistyki cyfrowej, filozofii i historii psychologii eksperymentalnej. Przedmiotem analizy jbył dokument źródłowy będący zapisem badań psychologicznych, które na początku XX wieku przeprowadzał ze swoimi studentami wybitny filozof polski Kazimierz Twardowski. Na podstawie zeskanowanego dokumentu źródłowego (Digital Archive Documents, DAD) powstał odmienny jakościowo dokument (Digital Research Documents, DRD), opracowany i przedstawiony jako zbiór metadanych. Jest to wyraz rewolucji i nowych możliwości, jakie wnosi do badań naukowych humanistyka cyfrowa.
Aleksandra Tykarska jest absolwentką filozofii oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, doktorantką w Zakładzie Historii Filozofii Polskiej Instytutu Filozofii UW. W swoich badaniach zajmuje się historią filozofii polskiej przełomu XIX i XX wieku, ze szczególnym uzwględnieniem badań dotyczących metodologii nauk, teorii poznania i psychologii eksperymentalnej. W pracy nad mało znanymi autorami i tekstami, wykorzystuje wiedzę z dziedziny edytorstwa, przygotowując teksty do wydania.