Staż: digitalizacja korespondencji Twardowskiego

W ramach trwa­ją­ce­go od 20 listo­pa­da 2014 roku do 28 lute­go 2015 roku sta­żu stu­den­ci uczest­ni­czy­li w cyfry­za­cji kore­spon­den­cji Kazi­mie­rza Twar­dow­skie­go prze­cho­wy­wa­nej Połą­czo­nych Biblio­te­kach Insty­tu­tu Filo­zo­fii i Socjo­lo­gii PAN, Wydzia­łu Filo­zo­fii i Socjo­lo­gii UW oraz Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Filo­zo­ficz­ne­go w licz­bie 46 jed­no­stek inwen­ta­rzo­wych. Staż został zor­ga­ni­zo­wa­ny przez DELab UW i Koło Nauko­we „PETRYCY”.

Za cel sta­żu wyzna­czo­no uzu­peł­nie­nie bra­ku­ją­cych danych Cyfro­we­go Archi­wum Kazi­mie­rza Twar­dow­skie­go ELV-AKT w czę­ści obej­mu­ją­cej kore­spon­den­cję Kazi­mie­rza Twa­row­skie­go (tecz­ki od XVII do XLVI). Zada­niem każ­de­go ze sta­ży­stów było wpro­wa­dze­nie odpo­wied­nich danych zawar­tych w kore­spon­den­cji (np. adres nadaw­cy, data nada­nia, pierw­sze zda­nie listu). Ponad­to zada­nie zosta­wa­ło dopeł­nio­ne przez wpro­wa­dze­nie w odpo­wied­nią rubry­kę słów-klu­czy pomoc­nych w pra­cy nad lista­mi (przy­kła­do­wo w liście Kazi­mie­rza Twar­dow­skie­go do Tade­usza Kotar­biń­skie­go, któ­re­go tema­tem był arty­kuł w cza­so­pi­śmie Racjo­na­li­sta, takim sło­wem-klu­czem było sło­wo „Racjo­na­li­sta”). Nad kore­spon­den­cją pra­co­wa­ło ośmio­ro sta­ży­stów, stu­den­tów UW. Nad pra­cą czu­wa­ło dwóch koor­dy­na­to­rów, któ­rzy po zakoń­cze­niu pra­cy spraw­dzi­li wpro­wa­dzo­ne przez nich dane, a wcze­śniej odby­li z nimi szko­le­nie, poma­ga­li im w pra­cy i byli odpo­wie­dzial­ni za kon­takt z per­so­ne­lem Połą­czo­nych Bibliotek.

Misja sta­ży­stów zakoń­czy­ła się suk­ce­sem. Stu­den­ci w rze­tel­ny i sta­ran­ny spo­sób opra­co­wa­li powie­rzo­ne im mate­ria­ły, posze­rzy­li swo­je kom­pe­ten­cje w zakre­sie huma­ni­sty­ki cyfro­wej, a tak­że zyska­li cen­ne doświad­cze­nie w pra­cy ze źró­dła­mi. Z kolei Archi­wum Kazi­mie­rza Twar­dow­skie­go zosta­ło uzu­peł­nio­ne o obszer­ny zbiór meta-danych opi­su­ją­cych kore­spon­den­cję twór­cy Szko­ło Lwow­sko-War­szaw­skiej. Reali­za­cja sta­żu nie była­by moż­li­wa, gdy­by nie pomoc ze stro­ny Połą­czo­nej Biblio­te­ki Wydzia­łu Filo­zo­fii i Socjo­lo­gii UW Insty­tu­tu Filo­zo­fii i Socjo­lo­gii PAN, a w szcze­gól­no­ści pani dyrek­tor Alek­san­dry Łabuń­skiej oraz opie­ku­na zbio­rów spe­cjal­nych, pana Łuka­sza Ratajczaka.