[E] Raport DELab UW: Kobiety w „męskich” zawodach

O kobie­tach, któ­re zde­cy­do­wa­ły się wkro­czyć do świa­ta tra­dy­cyj­nie uzna­wa­ne­go za męski – czy­li świa­ta dyrek­to­rów, mene­dże­rów wyso­kie­go szcze­bla i naukow­ców bran­ży STEM*.

*STEM: nauka (Scien­ce), tech­no­lo­gia (Tech­no­lo­gy), inży­nie­ria (Engi­ne­ering) i mate­ma­ty­ka (Mathe­ma­tics).

POBIERZ RAPORT

Ostat­ni­mi cza­sy wie­le uwa­gi poświę­ca się dys­ku­sjom na temat róż­nic i podo­bieństw, pomię­dzy kobie­ta­mi i męż­czy­zna­mi. Uwa­ga kie­ro­wa­na jest nie tyl­ko na sfe­rę pry­wat­ną (domo­wą), ale też zawo­do­wą. War­to zatem przyj­rzeć się bli­żej tej rze­czy­wi­sto­ści zawo­do­wej, w któ­rej przy­chodzi nam wszyst­kim funk­cjo­no­wać. Niniej­szy raport z badań prze­pro­wa­dzo­nych na ten temat przez ośro­dek badaw­czy DELab UW dla Sie­ci Przed­się­bior­czych Kobiet to pró­ba zdia­gno­zo­wa­nia roli i zna­cze­nia przed­się­bior­czych kobiet w świe­cie, w któ­rym do tej pory obec­ni byli prak­tycz­nie wyłącz­nie męż­czyź­ni. Mamy nadzie­ję, że wnio­ski pły­ną­ce z tej ana­li­zy, sta­ną się przy­czyn­kiem do dal­szej dys­ku­sji o przed­się­bior­czych kobie­tach i zmieniają­cym się wokół nich świecie.

Czy Pola­cy nadal tak sta­now­czo dzie­lą zawo­dy na kobie­ce i męskie?

Raport przed­sta­wia wyni­ki badań DELab UW prze­pro­wa­dzo­nych na repre­zen­ta­tyw­nej pró­bie 1000 doro­słych Pola­ków, gdzie zma­po­wa­li­śmy, jak wyglą­da „męski świat” ryn­ku pra­cy w Pol­sce. War­to zauwa­żyć, że pomi­mo postę­pu­ją­cych zmian kul­tu­ro­wych i coraz sze­rzej otwie­ra­ją­ce­go się ryn­ku pra­cy, ste­reo­ty­py na temat miej­sca kobiet w spo­łe­czeń­stwie oraz zawo­dów, któ­re są dla nich nie­ja­ko „natural­ne” nadal są sil­nie pod­trzy­my­wa­ne i odtwa­rza­ne przez nowe pokolenia.

Zawo­dy uwa­ża­ne za „męskie” i „kobie­ce” https://www.delab.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2018/02/meskkob2.pngŹró­dło: Bada­nia DELab UW.Zawo­dy zwią­za­ne z nowy­mi tech­no­lo­gia­mihttps://www.delab.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2018/02/wykreskob.pngŹró­dło: Bada­nia DELab UW.Kobie­ty w świe­cie nowych technologii

Z bada­nia wyni­ka rów­nież, że Pola­cy za „męskie” postrze­ga­ją też zawo­dy zwią­za­ne z nowy­mi techno­logiami – i choć powszech­na digi­ta­li­za­cja mia­ła przy­czy­nić się mię­dzy inny­mi do demo­kra­ty­za­cji ról spo­łecz­nych i zatar­cia podzia­łu na zada­nia dla męż­czyzn i dla kobiet – widać wyraź­nie, że świat kom­pu­te­rów i pro­gra­mo­wa­nia jest zdo­mi­no­wa­ny przez mężczyzn.

Jakie prze­szko­dy kobie­ty muszą poko­nać, żeby dostać się do „męskie­go” świata? 

Raport bazu­je rów­nież na wnio­skach z pogłę­bio­nych badań jako­ścio­wych przepro­wadzonych z przed­się­bior­czy­mi kobie­ta­mi, któ­rym uda­ło się osią­gnąć suk­ces zawo­do­wy w tzw. „męskim świe­cie”. Wśród roz­mów­czyń zna­la­zły się kobie­ty nauki, inży­nier­ki, a tak­że dyrek­tor­ki i wła­ści­ciel­ki dużych firm, któ­ry­mi z powo­dze­niem zarzą­dza­ją. Jak uda­ło im się prze­bić mur ste­reo­ty­pów i zawo­jo­wać zma­skulinizowanym świa­tem „na wyso­kim szcze­blu” i czy szpil­ki im w tym przeszkadzały?

Byłam sekre­tar­ką i to było faj­ne. Ale mia­łam wte­dy 20 lat i bar­dzo chcia­łam zostać sprze­daw­cą. A mój szef w opi­nii rocz­nej powie­dział mi, że jak będę tak dobrze pra­co­wa­ła przez kolej­ne trzy lata, to mogę nawet zostać jego… oso­bi­stą asy­stent­ką. Na co ja pomy­śla­łam „No to pocze­kaj, ty jeden!”.

Autor­ka raportu

dr Justy­na Pokojska

Pre­mie­ra rapor­tu w Cen­trum Pra­so­wym PAP

21 lute­go 2018 r. odby­ła się deba­ta pt. „Kobie­ty w męskim świe­cie”, pod­czas któ­rej dr Justy­na Pokoj­ska zapre­zen­to­wa­ła wyni­ki rapor­tu „Kobie­ty w „męskich” zawo­dach”. Pod­czas deba­ty poru­sza­no temat miej­sca i roli kobiet w bran­żach, któ­re przy­pi­sy­wa­ne są męż­czy­znom, m.in. w bran­ży technologicznej.

W deba­cie wzię­li udział:
– dr inż. Karo­li­na Kozłow­ska, CEO Smart­Tech­no­lo­gy Group,
– Kata­rzy­na Majew­ska, czło­nek Zarzą­du Citi Handlowy,
– dr Justy­na Pokoj­ska, autor­ka bada­nia, ośro­dek badaw­czy DELab UW,
– Kata­rzy­na Wierz­bow­ska, pre­zes Fun­da­cja Przed­się­bior­czo­ści Kobiet,
– Marek Zuber, eko­no­mi­sta i ana­li­tyk ryn­ków finansowych,
– Michał Bor­ny, pre­zes Zarzą­du Bri­te­net sp. z o.o.
– Łukasz Wier­cin­ski, senior team mana­ger Roche Polska.

Zobacz video

Scroll to Top