Sytuacja europejskich start-upów oraz wpływ ich działalności na stymulację unijnej gospodarki

https://www.delab.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2016/05/smf-banner.jpgEuro­pej­skie start-upy sta­no­wi­ły jeden z prze­wod­nich tema­tów warsz­ta­tów Komi­sji Euro­pej­skiej pt. Bin­nen­markt­fo­rum: Wach­stum­spo­ten­zia­le für Unter­neh­men im Bin­nen­markt – unter­neh­men­sre­le­van­te Aspek­te der EU-Bin­nen­markt­stra­te­gie, któ­re odby­ły się w 19 maja 2016 r. w sie­dzi­bie austriac­kie­go mini­ster­stwa Nauki, Roz­wo­ju i Gospo­dar­ki w Wied­niu.Za głów­ny pro­blem dys­ku­tan­ci uzna­li nie­wy­star­cza­ją­cą ska­lo­wal­ność euro­pej­skich start-upów i nasi­la­ją­ce się zja­wi­sko zbyt wcze­sne­go prze­no­sze­nia się nowo­pow­sta­łych firm ICT zało­żo­nych na tere­nie UE do poza­eu­ro­pej­skich cen­trów inno­wa­cji (przede wszyst­kim Doli­ny Krze­mo­wej). Skut­ku­je to prze­wa­gą USA nad UE w two­rze­niu tzw. „jed­no­roż­ców” tzn. start-upów o war­to­ści powy­żej 1 mld USD (w 2015r. w UE 13 firm uzy­ska­ło taki sta­tus w porów­na­niu do 22 w USA).Przedsiębiorcy pod­kre­śla­li potrze­bę wspar­cia „sek­to­ra” start-upów poprzez stwo­rze­nie przy­ja­zne­go oto­cze­nia regu­la­cyj­ne­go zarów­no na pozio­mie kra­jo­wym, jak i wspól­no­to­wym (m.in. odpi­sy wydat­ków na inno­wa­cje, pro­in­we­sty­cyj­ne ulgi podat­ko­we, pro­gra­my współ­fi­nan­su­ją­ce tech­no­lo­gie i roz­wią­za­nia inno­wa­cyj­ne). Pozy­tyw­nie odnie­sio­no się w tym kon­tek­ście do unij­ne­go pro­gra­mu Hory­zont 2020 i Start-up Euro­pe Ini­tia­ti­ve w ramach któ­rych start-upy, w szcze­gól­no­ści dzia­ła­ją­ce w obsza­rze ICT, mogą otrzy­mać finan­so­wa­nie, pora­dy eks­perc­kie (w tym pomoc praw­ną) oraz dostęp do koope­ra­cyj­nych sie­ci wymia­ny wie­dzy  (networ­king).https://www.delab.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2016/05/binnenmarktforum069.jpgPrzedstawiciele austriac­kie­go mini­ster­stwa Nauki, Roz­wo­ju i Gospo­dar­ki pod­kre­śla­li rolę start-upów w trans­fe­ro­wa­niu zaawan­so­wa­nych tech­no­lo­gicz­nie roz­wią­zań ze świa­ta nauki do prze­my­słu wspie­ra­ją­ce­go two­rze­nie gospo­dar­ki opar­tej na wie­dzy. Pra­cow­ni­cy nauko­wi Uni­wer­sy­te­tu Wie­deń­skie­go zapre­zen­to­wa­li sys­tem spin-off dzia­ła­ją­cy na tej uczel­ni w part­ner­stwie z zewnętrz­ną fir­mą kon­sul­tin­go­wą INITS. Jako przy­kład uda­ne­go przed­się­wzię­cia typu spin-off  prze­sta­wio­na zosta­ła fir­ma dr. Chri­stia­na Paw­lu – Cry­stal­li­ne Mir­ror Solu­tions wyko­rzy­stu­ją­ca know-how wytwo­rzo­ny na wydzia­le fizy­ki Uni­wer­sy­te­tu Wie­deń­skie­go. Roz­wią­za­nia sto­so­wa­ne przy komer­cja­li­za­cji wyni­ków nauko­wych w austriac­kim szkol­nic­twie wyż­szym mogą sta­no­wić inspi­ra­cję dla inku­ba­to­rów przed­się­bior­czo­ści dzia­ła­ją­cych przy pol­skich uniwersytetach.

**Wspie­ra­nie roz­wo­ju start-upów jest zgod­ne z cela­mi tzw. Pla­nu Inwe­sty­cyj­ne­go komi­sa­rza Junc­ke­ra, któ­ry zakła­da stwo­rze­nie bar­dziej przy­ja­zne­go inwe­sto­rom śro­do­wi­ska gospo­dar­cze­go i zli­kwi­do­wa­nie barier utrud­nia­ją­cych alo­ka­cję inwe­sty­cji w UE.Wszystkie wspo­mnia­ne powy­żej dzia­ła­nia umoż­li­wia­ją zwięk­sze­nie kon­ku­ren­cyj­no­ści gospo­da­rek poszcze­gól­nych państw człon­kow­skich oraz UE w porów­na­niu do jej naj­więk­szych rywa­li: USA oraz Chin.

Aby ten cel osią­gnąć, nale­ży zli­kwi­do­wać barie­ry insty­tu­cjo­nal­ne utrud­nia­ją­ce roz­wój start-upów i zmo­bi­li­zo­wać pokła­dy kre­atyw­no­ści tkwią­ce w euro­pej­skich przed­się­bior­cach. Doko­na­nie zmia­ny spo­so­bu myśle­nia kon­su­men­tów i zacie­ka­wie­nie ich inno­wa­cyj­ny­mi pro­duk­ta­mi może oka­zać się tak­że przy­dat­ne w pro­ce­sie kre­owa­nia dodat­ko­we­go wzro­stu gospo­dar­cze­go w UE.