Dwudziesty czwarty odcinek podcastu „Efekt Sieci” poświęcony jest tematyce przemian technologicznych w sektorze bankowości, który uważać można za najbardziej zaawansowany pod względem kompetencji cyfrowych.
Ekspertką w rozmowie z dr Justyną Pokojską jest prof. Katarzyna Śledziewska, która opowiada o najnowszym badaniu zespołu DELab UW oraz odpowiada na pytania o:
- cel badania sektora bankowości oraz elementy, które wyróżniają go na tle innych branż,
- przemiany pracy w sektorze bankowym,
- widmo zwolnień, związane z tym, że coraz więcej czynności bankowych wykonujemy sami jako klienci,
- widoczne w wynikach badania procesy i zmiany, których jako klienci nie dostrzegamy, a które mogą być znaczące dla sektora bankowego,
- weryfikację tezy o „elitarności bankowców” – zaawansowanych analitycznie i posiadających rozbudowane kompetencje cyfrowe pracownikach branży finansowej.
„Z mojej perspektywy sektor finansowych czy bankowy od samego początku opierał się na danych. W jego działalności szczególnie ważne są dane – jest tego bardzo dużo, przy czym pojawiają się nowe źródła danych, które są dostępne również dla banków, pojawia się nowe otoczenie konkurencyjne – weszły fin-techy, ale też big techy, które stają się bezpośrednimi konkurentami naszych banków. Mamy nowego klienta, który ma nowe kompetencje, nową postawę, inaczej się zachowuje i też niesamowity rozwój produktów, który wynika z tego, że w otoczeniu konkurencyjnym banków znalazły się głównie firmy technologiczne”.
― prof. Katarzyna Śledziewska, Dyrektor Zarządzająca DELab UW, Wydział Nauk Ekonomicznych UW