Tematem siódmego odcinka drugiego sezonu podcastu „Efekt Sieci” są blockchainy oraz ich realizacje w ramach elementów polityki i zarządzania. Chociaż trudno wskazać kto był twórcą technologii blockchain, a wielu osobom trudność sprawia wręcz klarowne przedstawienie czym właściwie są blockchainy, technologia ma szansę zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia. Czym są blockchainy, dlaczego tak wiele się o nich mówi i jaki drzemie w nich potencjał?
Ekspertem odcinka jest Łukasz Jonak, analityk DELab UW i kierownik projektu Maszyna Społeczna, który odpowiada na pytania dr Justyny Pokojskiej o:
- definicję blockchainów,
- korzyści, jakie z nich płyną, poza realizacją idei „wspólnotowości”,
- definicję bitcoinów – skąd się je bierze? Kto je „wytwarza” i nadaje im określoną wartość?
- zastosowanie bitcoinów i zalety posiadania w portfelu cyfrowej waluty,
- wpływ pandemii COVID-19 na rozwój blockchainów i bitcoinów,
- związany z rozwojem kryptowalut trend odejścia od „tradycyjnego” pieniądza,
- możliwości, jakie tworzy technologia blockchain w kształtowaniu polityk publicznych i w zarządzaniu.
„Jednym ze sposobów mówienia o tym, czym jest blockchain, to opowiedzenia o tym, co produkuje. To taki mechanizm, który ma umożliwić nam wyprodukowanie swego rodzaju wspólnego mianownika tego, na co się umówiliśmy, pewnej wiedzy, pewnego zaufania. Pewnej prawdy, niezależnie od tego, czy ufamy ludziom, którzy wraz z nami w ramach tego systemu funkcjonują. Możemy ich nie znać, ale ponieważ wiemy jak system funkcjonuje, jesteśmy w stanie być pewni, że to, co jest w tym systemie zapisane, w takiej rozproszonej bazie danych, jest wspólne dla nas wszystkich Jest czymś, co produkuje pewien rodzaj wiedzy wspólnej dzielonej przez wszystkich. Jak to działa? Możemy opowiedzieć sobie w ten sposób o blockchainie, że jest to pewien rodzaj gry. Twórcy blockchaina zapraszają nas do gry, w której coś można zyskać, a coś można stracić (…) Jest założenie o tym, że ludzie są racjonalni, będą działali zgonie ze swoim interesem. Jest takie założenie, że jeżeli ktoś wejdzie do tej gry, to będzie działał zgodnie z zasadami tej gry, zyska coś, a przy okazji ten system wygeneruje to, o czym mówiliśmy przed chwilą – ten wspólny mianownik wiedzy, ten wspólny element pewności, że wszyscy wiemy to samo i się na to zgodziliśmy i że to jest bezpieczne, że nie można tego podmienić”
― Łukasz Jonak, DELab UW, WS UW