Kto obawia się automatyzacji i utraty pracy? Percepcje pracowników w sześciu krajach UE

2023-04-24
17:00

Speakers

Satia Rożynek

Satia Rożynek

Analityczka DELab UW
DELab UW, Wydział Nauk Ekonomicznych UW
Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie ekonomia i finanse. W swoich badaniach zajmuje się transformacją cyfrową rynku pracy i jej konsekwencjami dla pracowników w kontekście automatyzacji wykonywanych zadań. W DELab UW od sierpnia 2018 r., gdzie zajmuje się analizą i wizualizacją danych, głównie przy użyciu programu Tableau. Współpracowała między innymi w projekcie realizowanym z PFR i Google dotyczącym kształcenia kompetencji przyszłości w systemie edukacyjnym, a także w projektach o przemianach pracy w sektorze bankowym w kontekście transformacji cyfrowej, czy też wpływie kryzysu pandemicznego na funkcjonowanie rodzin i kobiet na rynku pracy.
leszek_wincenciak_sm

dr hab. Leszek Wincenciak, prof. UW

Wydział Nauk Ekonomicznych UW

Pracownik Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, kieruje katedrą Ekonomii Edukacji i Pracy. Zajmuje się analizami stopy zwrotu z wykształcenia, uwarunkowaniami sukcesu absolwentów we wchodzeniu na rynek pracy, niedopasowaniami kompetencyjnymi i edukacyjnymi pracowników oraz kwestiami ekonomii międzynarodowej, w szczególności nową teorią handlu. Zajmuje się również dydaktyką w obszarze makroekonomii zaawansowanej, makroekonomii gospodarki otwartej i teorii wymiany międzynarodowej.

czarnecka-wieslawa-hrdf2020-v2

Wiesława Czarnecka-Stańczak

Dyrektor Działu People & Organization
Siemens Sp. z o.o.

Odpowiada za całokształt działań personalnych w firmie zarówno w zakresie udziału w kształtowaniu strategii personalnej, doradztwa personalnego dla zarządu i managerów liniowych, jak i usprawniania procesów związanych z zarządzaniem personelem w firmie. Specjalizuje się w projektach związanych z szeroko rozumianymi zmianami strukturalnymi i kulturowymi, wprowadza kulturę mentoringową w organizacji. Jest aktywnym mentorem.

Wcześniejsze doświadczenia z zakresu zarządzania personelem zdobyła w firmie ABB. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, kierunków pedagogika i socjologia oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa pracy.

Host

Analyst DELab UW

Watch the recording of the seminar

Koń­cząc lek­tu­rę jed­nej z popu­lar­nych ksią­żek na temat per­spek­tyw pra­cow­ni­ków w roz­wi­ja­ją­cej się gospo­dar­ce cyfro­wej – powiedz­my,The Rise of the Robots M. For­da lub A World witho­ut Work D. Sus­skin­da– moż­na zało­żyć, że pra­cow­ni­cy na całym świe­cie powin­ni poważ­nie oba­wiać się o swo­je miej­sca pra­cy. Co wię­cej, wraz z ostat­ni­mi osią­gnię­cia­mi algo­ryt­mów gene­ru­ją­cych muzy­kę i obra­zy, a tak­że z mode­la­mi NLP zda­ją­cy­mi egza­mi­ny uni­wer­sy­tec­kie i for­mu­łu­ją­cy­mi nie­mal nie­odróż­nial­ne od two­rzo­nych przez czło­wie­ka tre­ści, oba­wy rosną i roz­prze­strze­nia­ją się wśród kolej­nych grup zawo­do­wych. Pod­czas gdy deba­ta eks­per­tów o przy­szło­ści ludz­kiej pra­cy inten­sy­fi­ku­je się, intry­gu­ją­ca jest tak­że per­spek­ty­wa pra­cow­ni­ków w obsza­rze zmian na ryn­ku pra­cy wywo­ła­nych przez tech­no­lo­gie. Czy pra­cow­ni­cy oba­wia­ją się auto­ma­ty­za­cji i jej kon­se­kwen­cji? Jakie mają doświad­cze­nia z uży­ciem tech­no­lo­gii w miej­scu pracy?

W bada­niu sku­piam się na postrze­ga­nych przez pra­cow­ni­ków wpły­wie i kon­se­kwen­cjach tech­no­lo­gii na ryn­kach pra­cy w sze­ściu kra­jach UE (Austria, Niem­cy, Cze­chy, Węgry, Pol­ska i Sło­wa­cja). Badam czyn­ni­ki zwią­za­ne z doświad­cza­niem sub­sty­tu­cyj­ne­go lub kom­ple­men­tar­ne­go efek­tu tech­no­lo­gii pod­czas wyko­ny­wa­nia pra­cy. Ponad­to iden­ty­fi­ku­ję czyn­ni­ki deter­mi­nu­ją­ce strach przed nowy­mi tech­no­lo­gia­mi (sys­te­ma­mi infor­ma­tycz­ny­mi, spe­cja­li­stycz­nym opro­gra­mo­wa­niem, algo­ryt­ma­mi i robo­ta­mi) w kon­tek­ście auto­ma­ty­za­cji zadań i utra­ty zatrud­nie­nia. Przy­glą­dam się deter­mi­nan­tom lęku tech­no­lo­gicz­ne­go wyra­ża­ne­go jako oba­wa przed maso­wym bez­ro­bo­ciem tech­no­lo­gicz­nym. Sta­ram się tak­że przy­bli­żyć poziom świa­do­mo­ści pra­cow­ni­ków w zakre­sie poten­cjal­nych pro­ce­sów auto­ma­ty­za­cji. Opie­ra­jąc się teo­re­tycz­nie na kon­cep­cji Routi­ne-bia­sed Tech­no­lo­gi­cal Chan­ge, sku­piam się na wyko­ny­wa­nych zada­niach zawo­do­wych oraz pozio­mie eks­po­zy­cji na dwa typy tech­no­lo­gii – robo­ty prze­my­sło­we i roz­wią­za­nia cyfrowe.

Wyni­ki bada­nia wska­zu­ją na pew­ną świa­do­mość zmian wywo­ły­wa­nych przez tech­no­lo­gię – pra­cow­ni­cy wyko­nu­ją­cy ruty­no­we (a więc pro­gra­mo­wal­ne) zada­nia w sek­to­rach nara­żo­nych na dzia­ła­nie robo­tów i tech­no­lo­gii cyfro­wych mają więk­sze oba­wy co do auto­ma­ty­za­cji i utra­ty pra­cy. Co cie­ka­we, lęk tech­no­lo­gicz­ny zwią­za­ny jest głów­nie z indy­wi­du­al­nym doświad­cze­niem w zakre­sie auto­ma­ty­za­cji, pod­czas gdy eks­po­zy­cja na tech­no­lo­gię nie odgry­wa w nim zna­czą­cej roli. Udział pra­cow­ni­ków wyra­ża­ją­cych lęk tech­no­lo­gicz­ny znacz­nie prze­kra­cza udział tych, któ­rzy oba­wia­ją się o swo­ją wła­sną przy­szłość zawo­do­wą (33% vs 22%). Ponad poło­wa pra­cow­ni­ków zgła­sza brak wpły­wu tech­no­lo­gii na wyko­ny­wa­ne zada­nia zawo­do­we, pod­czas gdy jedy­nie 12% zetknę­ło się z auto­ma­ty­za­cją zadań wyko­ny­wa­nych w miej­scu pracy.

A series of English-language meetings to present the results of research in the field of digitisation, conducted by researchers from European Union countries.

The seminars are an excellent opportunity to learn about topics undertaken at foreign universities and to discuss them with invited guests. Due to their interactive form, they are also an opportunity to build cooperation between Polish and foreign research centres. Past seminars can be found on the DELab UW website.

382755703132-kpi-logo
Fundacja Koalicja na rzecz Polskich Innowacji
BUYF
Build Up Your Future Conference - Samorząd Studentów WNE UW
Favicona DELab
DELab UW
Kto obawia się automatyzacji i utraty pracy? Percepcje pracowników w sześciu krajach UE
Wydział Nauk Ekonomicznych UW
Scroll to Top