Oddział Mazowiecki PTI we współpracy z DELab UW zaprasza na 21 marca (wtorek) na Klub Informatyka, gdzie skoncentrujemy się na zagadnieniach strategii Komisji Europejskiej na rzecz utworzenia Jednolitego Rynku Cyfrowego. JRC to pakiet inicjatyw, których celem jest zniesienie większości ograniczeń w transgranicznym handlu internetowym. JRC powinien ułatwić konsumentom i firmom dostęp do produktów i usług internetowych w obszarze całej Unii Europejskiej, a także poprawić warunki rozwoju sieci i usług cyfrowych oraz zdynamizować wzrost europejskiej gospodarki cyfrowej.

 

Jednolity Rynek Cyfrowy to jedna z najważniejszych, z punktu widzenia branży informatycznej, inicjatyw Komisji Europejskiej – czy wiemy o nim wystarczająco dużo? Na najbliższym spotkaniu Klubu Informatyka dowiemy się:

  • na czym będzie polegał JRC,
  • w jakich obszarach działalności gospodarczej można się spodziewać zmian przepisów,
  • jakie szanse dla rozwoju biznesu powstaną w wyniku zniesienia kolejnych barier w ramach rynku wewnętrznego UE,
  • jakie technologie cyfrowe będą wymagały rozwoju w związku z otwarciem granic na internetowy handel.

 

Tematy prezentacji:

  • Wyzwania Jednolitego Rynku Cyfrowego. Po co Europie Jednolity Rynek Cyfrowy? Jak Polska może na nim zyskać? – dr hab. Katarzyna Śledziewska
  • Strategia na rzecz Jednolitego Rynku Cyfrowego. Co czeka polskich przedsiębiorców, którzy myślą o podboju rynków państw Unii Europejskiej? Czy są gotowi na Jednolity Rynek Cyfrowy? – Katarzyna Wiśniewska–Rosik
  • Prawo w starciu z technologią Jakie wyzwania prawne czekają nas  w ramach prac nad Jednolitym Rynkiem Cyfrowym? – Joanna Mazur.

 

Kto wystąpi:

dr hab. Katarzyna Śledziewska – dyrektor zarządzająca DELab UW, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych  UW. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół gospodarki cyfrowej i międzynarodowej, Jednolitego Rynku Cyfrowego, integracji gospodarczej i regionalizmu. Prowadzi wykłady z  teorii integracji gospodarczej i regionalnych ugrupowań, a także analizy zjawisk makroekonomicznych przy użyciu metod empirycznych. Jest członkiem Readie – międzynarodowego ośrodka naukowego zrzeszającego badaczy gospodarki cyfrowej.

Katarzyna Wiśniewska-Rosik – główny specjalista, ekspert ds. cyfrowych w Departamencie Ekonomicznym Unii Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących transformacji technologicznej, tzw. Przemysłem 4.0, rozwojem e-commerce oraz nowymi modelami biznesowymi. Z wykształcenia ekonomistka, absolwentka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina oraz Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. Z MSZ związana od 2003.

Joanna Mazur – DELab UW. Absolwentka Kolegium Artes Liberales, studentka Wydziału Prawa i Administracji. W DELab UW zajmuje się prawnymi aspektami budowania Jednolitego Rynku Cyfrowego i kwestią prywatności w Internecie.  Do jej naukowych zainteresowań należy również współpraca rozwojowa, w tym dotyczący jej dyskurs polityczny, oraz nowe ruchy społeczne.

 

Wstęp na spotkanie jest wolny, jednak ze względów logistycznych, wszystkich którzy chcą wziąć udział, prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa pod adresem mejlowym omaz(at)poczta.pl

 

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, w sali 256 o godzinie 18:30.

Serdecznie zapraszamy!

Sprawdź, jak dojechać! KLIKNIJ