Project Description

Geoblokowanie – bariery w europejskim e-commerce

ZOBACZ WSZYSTKIE DELab TALKS
Zobacz wszystkie publikacje

Spotkanie prowadzili

Przedstawiamy zapis panelu dyskusyjnego „Geoblokowanie: bariery w europejskim e-commerce”, który odbył się 6 kwietnia. Podczas spotkania zaprezentowany został raport przygotowany przez ekspertów DELab UW, który porusza temat barier występujących w transgranicznym handlu elektronicznym w Unii Europejskiej.

Spotkanie poprowadziła dr hab. Katarzyna Śledziewska, współautorka raportu i Dyrektor Zarządzająca DELab UW.

W wydarzeniu wzięli udział:

– Dr Maciej Sobolewski (DELab UW, współautor raportu)
– Agata Zawłocka-Turno (UOKiK, Departament Ochrony Konkurencji)
– Grzegorz Wójcik (Izba Gospodarki Elektronicznej E-Commerce Polska)
– Włodzimierz Schmidt (Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska)
oraz przedstawiciele administracji publicznej na poziomie ministerialnym.

Raport „Analiza mechanizmu geoblokowania w kontekście potencjalnego zakazu różnicowania cen w Unii Europejskiej w polskim transgranicznym handlu elektronicznym” przygotowany przez zespół ekspertów DELab UW (dr hab. Katarzyna Śledziewska, dr Agnieszka Pugacewicz, dr Maciej Sobolewski, Krzysztof Gyodi, Bartłomiej Okoń i Michał Ziembiński) dokładnie diagnozuje potencjał rozwojowy polskiej branży e-commerce w kontekście handlu transgranicznego, wskazuje czynniki hamujące oraz proponuje rozwiązania, mające na celu wzrost e-handlu zagranicznego.
Podczas spotkania poddano dyskusji wnioski płynące z raportu przez ekspertów reprezentujących środowisko naukowe, biznesowe (e-commerce) i administrację publiczną.