Project Description

Smartfon jako interfejs życia społecznego

CZYTAJ ONLINE
ZOBACZ WSZYSTKIE PUBLIKACJE

Autorka

Smartfony towarzyszą nam w życiu codziennym stanowiąc jedno z podstawowych urządzeń do komunikacji, wymiany informacji, pozyskiwania danych czy rozrywki. W obliczu wielu badań ilościowych poświęconych smartfonom i ich użytkownikom DELab UW prezentuje jakościowe podejście do tej problematyki.

W projekcie realizowanym w podejściu ugruntowanym udało się dokonać zmapowania praktyk indywidualnych użytkowników smartfonów wokół tego urządzenia. Zastosowanie wywiadów indywidualnych pozwoliło spojrzeć na problematykę technologii mobilnych z perspektywy bardziej osobistej, a nawet intymnej, poznać motywacje ludzi do korzystania z nowych technologii, zrozumieć zachowania, oczekiwania i konsekwencje implementacji smartfonów w ramy codziennych czynności.

Raport obejmuje pięć obszarów tematycznych podejmowanych w wywiadach:

  1. Codzienne użytkowanie smartfona
  2. Smartfon a relacje, więzi i kapitał społeczny
  3. Smartfon a internet rzeczy
  4. Osobisty stosunek do smartfona
  5. Kompetencje zawodowe.

Wywiady pozwoliły wskazać zarówno zalety, jak i wady smartfona jako urządzenia. W raporcie przedstawiono, jakie zmiany obserwują użytkownicy smartfonów w obszarze komunikacji społecznej i relacji osobistych.  Wskazano także na ambiwalentny stosunek uczestników badania do Internetu rzeczy jako propozycji innowacji technologicznej w przestrzeni życia prywatnego.  Posiadanie smartfona, jak wynika z wypowiedzi użytkowników, stanowi istotny aspekt postrzegania i wartościowania siebie oraz innych ludzi. Mimo olbrzymich korzyści płynących z możliwości korzystania ze smartfona wyjaśniono, jakie są koszty pozostawania nieustannie dostępnym (pod mailem, telefonem itd.). Wytłumaczono ponadto jak uczestnicy badania rozumieją kompetencje zawodowe i zmiany w sferze pracy w wyniku korzystania z technologii mobilnej typu smartfon.