Czy najmniejsi przedsiębiorcy wykorzystują technologie cyfrowe w prowadzeniu biznesu? O tym w 8. edycji raportu Banku PEKAO S.A. o sytuacji mikro i małych firm na podstawie badania przeprowadzonego wśród blisko 7 tys. polskich przedsiębiorstw. Wyniki dotyczące technologii cyfrowych w firmach zostały opracowane przez DELab UW.

W obliczu realizowanej strategii budowania Jednolitego Rynku Cyfrowego i trwającej rewolucji cyfrowej wdrożenie przez mikro i małe przedsiębiorstwa nowoczesnych technologii jest koniecznością, żeby utrzymać się na lokalnym i globalnym rynku. Tymczasem Polska jest na 27 miejscu w rankingu wykorzystania technologii przez przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej, a 83% firm nie zamierza inwestować w technologie cyfrowe.

Wyniki badań wskazują, że mikro i małe firmy w Polsce nie wszystkich rozwiązań cyfrowych unikają – z bankowości elektronicznej korzystają powszechnie. Z tego trendu wyłamuje się tylko co dziesiąta firma.

Większość mikro i małych przedsiębiorstw reklamuje się w internecie, jednak jedynie 41% z nich posiada swój profil na portalach społecznościowych. W dobie Facebooka wydawałoby się, że ta liczba będzie większa.

Premiera raportu w Centrum Nauki Kopernik

7 marca w odbyła się premiera raportu o sytuacji mikro i małych firm w 2017 roku. Tomasz Styczyński, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A, opowiedział ogólnie o wynikach raportu, zwracając uwagę, że właściciele małego biznesu w Polsce od lat nie byli takim optymistami, zarówno jeśli chodzi o ich biznes i perspektywy rozwoju, jak i sytuację gospodarczą w kraju. Prof. Katarzyna Śledziewska z kolei przedstawiła wyniki dotyczące technologii cyfrowych w firmach, które zostały opracowane przez DELab UW.

Zobacz prezentację

Zobacz nagranie

Autorki części raportu „Temat specjalny – technologie cyfrowe w mikro i małych przedsiębiorstwach”: Dr hab. Katarzyna Śledziewska, Dr hab. Renata Włoch, Joanna Mazur, Olga Dąbrowska.
Współpraca: Bartosz Prusinowski.