Już 15 października zapraszamy na DemoDay, wydarzenie podsumowujące program akceleracyjny Sharon Academy dla startupów operujących w ramach gospodarki współdzielenia. Podczas wydarzenia 5 najlepszych zespołów z krajów partnerskich projektu SharOn zaprezentuje swoje projekty po raz ostatni. W ramach DemoDay odbędą się także debaty eksperckie wokół tematów takich jak potencjał firm opartych na współdzieleniu oraz ekologiczny wymiar działalności takich firm.

Na wydarzenie zapraszamy wszystkich zainteresowanych – inwestorów, przedsiębiorców, studentów oraz wszystkich chcących poznać lepiej ekonomię współdzielenia oraz jej kontekst ekologiczny i międzynarodowy. Spotkanie to będzie świetną okazją do nawiązania relacji biznesowych z innowacyjnymi i obiecującymi firmami startującymi na rynku. Będzie też szansą, by lepiej poznać założenia sharing economy.

Program akceleracyjny Sharon Academy to międzynarodowa inicjatywa dla startupów operujących w obszarze gospodarki współdzielenia (ang. sharing economy). Sześciu partnerów z pięciu krajów europejskich (Bułgarii, Estonii, Polski, Słowacji oraz Włoch) połączyło swe siły aby wspomóc rozpoczynających przedsiębiorców w rozwoju ich pomysłów.

Spośród 55 zespołów, które łącznie zgłosiły się do naszego programu akceleracyjnego w pięciu krajach partnerskich, 47 najbardziej obiecujących zaprosiliśmy na Pitch Contest. W wyniku przeprowadzonych rozmów, 22 z nich zakwalifikowaliśmy do udziału w SharOn Academy. Wybrane startupy wzięły udział w warsztatach BootCamp, organizowanych przez każdego z partnerów dla uczestników ze swojego kraju. Miały one na celu pomóc im zbudować modele biznesowe, zweryfikować pierwotne założenia i wprowadzić podstawy zarządzania biznesem. Startupy otrzymały także możliwość dalszego rozwoju swoich pomysłów we współpracy z szerokim gronem ekspertów i ekspertek biorących udział w projekcie w fazie mentoringu.

Wreszcie, po zakończeniu ostatniej fazy, każdy z partnerów wybrał najlepszy zespół w swoim kraju. Wybór dokonamy został na podstawie m.in. efektów pracy w ramach SharOn Academy, a także w oparciu o ocenę potencjału rozwoju projektu oraz jego poziomu zaawansowania.

Pięć wybranych zespołów wystąpi w finale programu na DemoDay biorąc udział w Pitch Contest. Następnie międzynarodowe jury wyłoni zwycięzcę SharOn Academy!

To o ich projektach będą mogli Państwo posłuchać podczas naszego wydarzenia. Opis finalistów znajduje się poniżej.

Jeśli są Państwo zainteresowani uczestnictwem w wydarzeniu uprzejmie prosimy o wysłanie maila na adres sharon@delab.uw.edu.pl.

FINALIŚCI SHARON ACADEMY

Carrivederci (Słowacja) – pierwsza firma wprowadzająca car sharing w Bratysławie.

Plenti (Polska) – platforma, która pozwala wygodnie wypożyczać przedmioty, z dostawą w ciągu kilkudziesięciu minut.

Shipper (Estonia) – strona internetowa/mobilna aplikacja dla kupującego i sprzedającego tworząca bezpieczną usługę wymiany towarów.

Kazoo (Bułgaria) – platforma online b2b do tworzenia sieci w zakresie organizacji koncertów muzycznych.

Very Important Choice – VIC (Włochy) – pierwsza platforma udostępniania online, która stworzyła etyczną alternatywę dla szybkich zakupów mody.

Pierwsza firma wprowadzająca car sharing w Bratysławie. Ich celem jest stworzenie wspólnoty ludzi, którzy będą dzielić się ze sobą samochodami w oparciu o szacunek, zaufanie i przejrzystość. Są oni entuzjastycznie nastawieni do zjawiska współdzielonej gospodarki, ponieważ są świadomi społecznej odpowiedzialności za racjonalne wykorzystanie zasobów naszej planety. Carrivederci chciałby podnieść świadomość na temat wspólnego użytkowania samochodów i rozszerzyć swoją działalność w regionie.

Platforma, która pozwala wygodnie wypożyczać przedmioty, z dostawą w ciągu kilkudziesięciu minut. Za pośrednictwem aplikacji wystarczy wybrać interesujący Państwa produkt, złożyć zamówienie i poczekać na kuriera, który dostarczy go pod wskazany adres w obrębie Warszawy. Kurierzy odbiorą również produkt, który zwracasz w ciągu kilkudziesięciu minut od momentu złożenia takiego żądania. Produkty te obejmują konsole, gry planszowe, filmy lub urządzenia gospodarstwa domowego.

Strona internetowa/mobilna aplikacja dla kupującego i sprzedającego tworząca bezpieczną usługę wymiany towarów. Kupujący lub sprzedający wchodzi na stronę internetową/aplikację w celu wypełnienia danych osobowych, informacji o miejscu nadania paczki oraz jej miejsca docelowego. Kupujący płaci wartość przedmiotu + koszt wysyłki. Sprzedawca wysyła towar i obie strony mogą śledzić podróż paczki. Pieniądze są przechowywane w depozycie, dopóki kupujący nie otrzyma towaru i nie potwierdzi, że towar jest w porządku. Dopiero wtedy pieniądze są wydawane sprzedawcy.

Platforma online b2b do tworzenia sieci w organizacji koncertów muzycznych. Wspiera pracę Muzyków i Miejsc Muzyki w osiąganiu lepszych wyników finansowych poprzez:

(1) terminowe dostarczanie informacji o dostępnych terminach i wydarzeniach konkurencyjnych;

(2) ułatwianie procesu komunikacji;

(3) przezwyciężenie barier geograficznych, które utrudniają lepszy dostęp do rynku.

Koncepcja Kazoo opiera się na dzieleniu się wiedzą i danymi w celu wspierania lepszych decyzji i poprawy wyników finansowych oraz standardów branżowych dla ogromnej społeczności organizatorów (80+% na całym świecie). Platforma zostanie uruchomiona w czasie krótszym niż 2 miesiące i będzie dostępna dla użytkowników online za stałą opłatą abonamentową.

Pierwsza platforma udostępniania online, która stworzyła etyczną alternatywę dla szybkich zakupów mody. Dzielimy się produktami przyjaznymi dla środowiska bezpośrednio spod marek dla dorosłych (mężczyzn i kobiet). Naszą misją jest edukowanie konsumentów na temat wpływu ich wyborów zakupowych w modzie oraz zmiana sposobu postrzegania i konsumpcji mody tak aby uniknąć marnotrawstwa.

SHARON DEMODAY

15.10.2019 r. (wtorek), godz. 08:30-13:30
Google for Startups Campus in Warsaw (sala Auditorium)
Pl. Konesera 10, Warszawa

PLAN WYDARZENIA

8.30 – 9.00 Rejestracja i kawa

9.00 – 9.20 Mowa otwierająca i podsumowanie projektu Sharon, prof. Katarzyna Śledziewska

9.20 – 10.00 Pitch contest – prezentacja projektów

10.00 – 11.00 Debata „Sharing Economy jako odpowiedź na ekologiczne wyzwania gospodarki”

11.00 – 11.15 Przerwa kawowa

11.15 – 11.30 Ogłoszenie wyników Pitch Contest

11.30 – 12.30 Sharon Academy Panel – „Międzynarodowy wymiar działalności startupów w obszarze gospodarki współdzielenia” – dyskusja partnerów i mentorów z pięciu krajów

12.30 – 13.30 Poczęstunek

Uczestnicy debaty

SharOn Academy Panel

PARTNERZY

                          

PATRONAT MEDIALNY

         

O PROJEKCIE

SharON to międzynarodowa inicjatywa dedykowana rozwojowi start-upów, małych i średnich przedsiębiorstw działających w obszarze ekonomii współdzielenia. Projekt kierowany jest do firm i grup osób reprezentujących wspólne platformy biznesowe i społeczne, ale też do osób zainteresowanych otworzeniem jednej z nich w przyszłości.

ZESPÓŁ DELAB UW

KONSORCJUM

W projekcie bierze udział pięć państw europejskich – Polska, Estonia, Bułgaria, Włochy i Słowacja, które razem pracują nad opracowaniem programu doradczego dla MŚP, działających w oparciu o sharing economy. Celem projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat korzyści wynikających z ekonomii współdzielenia, popularyzacja zjawiska wśród przedsiębiorców, a także uświadomienie lokalnym władzom potencjału obszaru sharing economy, by wspierały działania start-upów, które w nim operują.

Sektory objęte tym projektem to: transport, nieruchomości, fintech, żywność, edukacja i wiedza, produkcja, projektowanie, handel detaliczny, turystyka i media.

Rolą DELab UW będzie ułatwienie kontaktu między lokalnymi władzami a przedsiębiorstwami oraz przygotowanie wstępnych oszacowań i sformułowanie założeń procesu identyfikacji ich potrzeb.

(okres realizacji: 01.12.2017 – 30.11.2019)