Cyfryzacja pod lupą nauki
- 10 marca 2021, g.18.00
Paying with your data. Privacy trade-offs in the ride-hailing services
- 10 marca 2021, g.18.00
Paying with your data. Privacy trade-offs in the ride-hailing services
W swoim badaniu Michał Paliński przeanalizował gotowość użytkowników do akceptacji rabatów na przejazdy zamawiane przy użyciu aplikacji (np. Uber/FreeNow) w zamian za udostępnianie danych trzeciej stronie (reklamodawcy). Wykorzystując metodę eksperymentu wyboru dyskretnego, zbadał preferencje użytkowników względem udostępniania danych o różnym stopniu wrażliwości (tj. data urodzenia, historia tras przejazdów, czy dane pochodzące z sieci społecznościowych). W jaki sposób świadomość praw płynących dla obywateli z funkcjonowania RODO wpływa na ich wycenę prywatności w sieci?
Wstępne wyniki wskazują na istnienie w Polsce miejsca na rozwój modeli biznesowych wykorzystujących mechanizm współfinansowania usług internetowych danymi użytkowników, tzn. skutecznej monetyzacji danych osobowych przez użytkowników. Użytkownicy wyżej wyceniają dane potencjalnie umożliwiające ich bezpośrednią identyfikację (np. imię i nazwisko, adres e‑mail etc.) niż np. cenniejsze z punktu widzenia biznesowego dane lokalizacyjne. Wnioski z analizy międzygrupowej pokazują, że świadomość RODO podnosi wycenę danych przez użytkowników.
Komentarz do badania wygłoszą:
- dr hab. Anna Bartczak, prof. UW, Wydział Nauk Ekonomicznych UW
- Joanna Bigaj, Product Owner Data Science/Data Monetization, T‑Mobile Polska

Od 2002 roku adiunktka na WNE UW. W 2008 roku objęła kierownictwo Warszawskiego Ośrodka Ekonomii Ekologicznej, w którym prowadzi prace badawcze. Stypendystka fundacji Dekaban-Liddle, Brytyjskiej Akademii Nauk, Katolickiego Uniwersytetu w Leuven, francuskiego Ministerstwa Środowiska oraz COST E45 European Forest Externalities, EUROFOREX. Należy do European Association of Environmental and Resource Economists (EAERE), The International Society for Ecological Economics (ISEE) oraz The European Association of Agricultural Economists (EAAE).

Absolwentka Teleinformatyki na Politechnice Wrocławskiej i Computer Science na Coventry University. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie na rynku nowych technologii z naciskiem na biznesowe wykorzystanie danych. Pracuje wraz z liderami rynku IT, budując produkty oparte o dane, przekształca je w informacje usprawniające działanie przedsiębiorstw. Doświadczenie na różnych etapach cyklu wdrożeniowego pozwala jej pełnić rolę lidera zespołu i odpowiadać za tworzenie i rozwój rozwiązań analitycznych opartych o big data i sztuczną inteligencję wykorzystując najnowsze rozwiązania technologiczne.
Tematy kolejnych spotkań:
Dostęp do informacji o zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji w obliczu rozwoju AI
- 28 kwietnia 2021, g.18.00
Using YouTube music charts and Google Trends to track social changes since the COVID-19 outbreak
- 12 maja 2021, g.18.00
Partnerzy
Seminaria są jednym z działań, związanych z programem „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB). Podczas spotkań pn. „Cyfryzacja pod lupą nauki” będziemy przyglądać się zagadnieniom związanym z transformacją cyfrową, nowymi technologiami oraz innowacyjnymi metodami badawczymi.
Celem seminarium jest pobudzanie współdziałania młodych naukowców oraz ekspertów z sektora publicznego i biznesu. Podczas cyklu debat młodzi naukowcy będą mieli okazję do zaprezentowania swoich badań w obszarze cyfryzacji oraz uzyskania merytorycznego wsparcia ekspertów. Poprzez inicjatywę chcemy popularyzować ich dorobek i badania.


„Cyfryzacja pod lupą nauki” to platforma współpracy, integrująca naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujących się cyfryzacją. Chcemy, aby spotkania tworzyły przyjazne środowisko do wymiany i dzielenia się najnowszą wiedzą, ale też przekazywania konkretnych kompetencji w zakresie przetwarzania, analizy i wykorzystania danych oraz eksperymentowania z nowymi metodami badawczymi. Zapraszamy do udziału!