W dniach 6–7 września w Brukseli odbyło się Annual Meetings – coroczne, najważniejsze wydarzenie organizowane przez  think-tank Bruegel, niezależną organizację, która wspiera debatę na temat europejskiej integracji poprzez rzetelne badania ekonomiczne, analizy oraz wydarzenia.

W czasie spotkania członkowie Bruegela, naukowcy oraz interesariusze poruszają aktualne tematy dotyczące Europy. Tegoroczna edycja odbyła się z udziałem dr hab. Katarzyny Śledziewskiej, Dyrektor Zarządzającej DELab UW, dr Renaty Włoch, Koordynatora DELab UW oraz Krzysztofa Gyódi, Analityka DELab UW.  W tym roku dyskutowano na tematy makroekonomiczne (np. dotyczące wspólnej waluty i globalnej gospodarki), a także na temat wspierania innowacyjności, również przez Uniwersytety. Nagranie audio z wydarzenia jest dostępne tutaj.

Wizyta przedstawicieli DELab UW w Brukseli miała również na celu przeprowadzenie ewaluacji działalności Bruegela, który – dbając o transparentność i spójność – co trzy lata poddaje się ocenie przez niezależny komitet: Bruegel Review Task Force (RTF). Przewodniczącą aktualnego składu RTF jest dr hab. Katarzyna Śledziewska, a członkami komitetu są:

  • Frances Cairncross, Dziennikarka BBC, ekonomista, dydaktyk,
  • Otmar Issing, Prezes w Center for Financial Studies, były Członek Zarządu w Europejskim Banku Centralnym,
  • Enrico Letta: były premier Włoch,
  • Xavier Ragot: Prezes OFCE (French Economic Observatory).

Prace komitetu wspierane są przez dr Renatę Włoch. W ramach procesu ewaluacji, Renata i Katarzyna przeprowadziły ponad 20 wywiadów z interesariuszami Bruegela, m.in. z członkami Zarządu: Jean-Claudem Trichetem (byłym Prezesem Europejskiego Banku Centralnego), Jerzym Hausnerem (z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie) i Wolfgangiem Franzem (byłym dyrektorem ZEW – ośrodku badawczego w Mannheim).

2017-06-22T21:52:45+00:00