Książki
Dzięki projektom, w których uczestniczymy, udało nam się stworzyć rozbudowane kompendium wiedzy na temat cyfrowych przemian gospodarki i społeczeństwa: m.in. kompetencji przyszłości i zmian na rynku pracy, globalizacji oraz jednolitego rynku cyfrowego. Wyniki publikujemy również w formie interaktywnych wizualizacji.
Ukoronowaniem naszych projektów i publikacji jest książka napisana wspólnie przez prof. Katarzynę Śledziewską i prof. Renatę Włoch „Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat” oraz „The Economics of Digital Transformation. The Disruption of Markets, Production, Consumption, and Work”.

prof. Katarzyna Śledziewska, prof. Renata Włoch
W jaki sposób procesy cyfrowe przekształcają tradycyjne modele biznesowe? Czy inteligentna automatyzacja zagraża naszym miejscom pracy? Czy zbliżamy się do końca globalizacji, jaką znamy? Jak najlepiej przygotować siebie i nasze dzieci do życia w cyfrowo przekształconym świecie?
ISBN: 978–10-031‑4435‑9
Wydawnictwo Routledge
Londyn 2021
Śledziewska, K., Włoch, R. (2020). Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat. WUW. https://doi.org/10.31338/uw.9788323541943

w kategorii Najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną
prof. Katarzyna Śledziewska, prof. Renata Włoch
Jakie mechanizmy rządzą transformacją cyfrową gospodarki i społeczeństwa? Jak interpretować zmiany zachodzące w obszarze produkcji i konsumpcji oraz w funkcjonowaniu rynków i państwa? Czy czeka nas technologiczne bezrobocie związane z automatyzacją? Jakie konsekwencje niesie cyfryzacja globalnego handlu? Dlaczego tak ważne jest podtrzymanie inwestycji w edukację?
ISBN: 978–83-235‑4194‑3
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Warszawa 2020
dr Joanna Mazur
Autorka weryfikuje hipotezę dotyczącą możliwości traktowania algorytmów – używanych w zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji stosowanym w sektorze publicznym – jako informacji podlegającej prawu dostępu do informacji lub prawu dostępu do dokumentów urzędowych w prawie europejskim. Wykazuje problemy związane z podejściem do tych praw w Unii Europejskiej i brak zgodności orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Słowa kluczowe: algorytmy, zautomatyzowane podejmowanie decyzji, ochrona danych osobowych, prawo dostępu do informacji, prawo dostępu do dokumentów urzędowych
ISBN: 978–83-235‑5127‑0
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Warszawa 2021