
INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI
UCZELNIA BADAWCZA (IDUB)
„Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” to program MNiSW, który daje Uniwersytetowi Warszawskiemu możliwość podniesienia poziomu jakości działalności naukowej i kształcenia, a w konsekwencji – podniesienia międzynarodowego znaczenia działalności uczelni.
Cele programu to zwiększenie wpływu działalności naukowej uczelni na rozwój światowej nauki, zwłaszcza w priorytetowych obszarach badawczych o dużym potencjale rozwoju oraz wzmocnienie współpracy badawczej z instytucjami naukowymi o wysokiej renomie w skali międzynarodowej.
POB V: W poszukiwaniu regionalnych rozwiązań dla globalnych wyzwań
Działania, które koordynujemy jako DELab UW, należą do Priorytetowego Obszaru Badawczego V: W poszukiwaniu regionalnych rozwiązań dla globalnych wyzwań.
POB V tworzy platformę współpracy dla badaczy reprezentujących różne dyscypliny nauk społecznych, umożliwiając realizowanie innowacyjnych przedsięwzięć badawczych dotyczących najważniejszych wyzwań współczesności.
Rosnące nierówności ekonomiczne i społeczne, coraz większa skala, selektywność i zróżnicowanie mobilności, transformacja cyfrowa oraz wszechobecne ryzyko systemowe to zjawiska globalne, jednak zakotwiczone w lokalnych i regionalnych procesach i strukturach. To właśnie na poziomie lokalnym i regionalnym, skupiając się na Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, przy jednoczesnym zachowaniu szerokiego europejskiego i światowego kontekstu, poszukiwać będziemy odpowiedzi na pytania dotyczące specyfiki zjawisk, ich uwarunkowań, dynamiki oraz konsekwencji.
Nasze podejście charakteryzuje interdyscyplinarność i otwartość na nowe rozwiązania teoretyczne i empiryczne. Czerpiemy z potencjału wybitnych badaczy i zapału młodych pracowników. Korzystamy też z dorobku i powiązań wypracowanych przez interdyscyplinarne jednostki i zespoły funkcjonujące na UW: EUROREG, Instytutu Studiów Społecznych im. Roberta Zajonca, Laboratorium Badań Medioznawczych, DELab UW oraz Ośrodka Badań nad Migracjami.
Podstawowym celem działań prowadzonych w ramach POB V jest integracja środowiska badaczy społecznych na UW oraz rozwój jego potencjału na polu nauki krajowej i światowej. Stawiamy na ścisłe powiązanie działań naukowych z procesem dydaktycznymi, również poprzez tworzenie nowych i wzmacnianie istniejących kierunków studiów w obszarze m.in. studiów miejskich (urban studies), naukometrii (science studies) czy socjologii cyfrowej.
Działanie II.3.6.
Budowa Impactful Digital Alliance, którego jesteśmy koordynatorem
Cele
Badania nad transformacją cyfrową wymagają stosowania innowacyjnych, interdyscyplinarnych podejść teoretycznych, metodologicznych i empirycznych. Dobrze zidentyfikowanym ograniczeniem rozwoju badań nad transformacją cyfrową jest brak dostępu do danych z sektora prywatnego i publicznego.
Celem działania jest stworzenie IDA (Impactful Digital Alliance)
– innowacyjnego inkubatora interdyscyplinarnych działań badawczych w
obszarze transformacji cyfrowej podejmowanych na UW. IDA będzie skalować wypracowany przez nas model organizacyjnego i metodologicznego wsparcia dla badaczy z różnych dyscyplin. Dotychczasowe sukcesy DELab w eksperymentowaniu z innowacyjnymi metodami badawczymi i łączeniu ich z metodami lepiej ugruntowanymi w naukach społecznych dowodzą, jak duże znaczenie dla inkubowania doskonałości naukowej ma interdyscyplinarne środowisko badawcze, nastawione na wymianę wiedzy i współpracę z otoczeniem oraz usieciowioną współpracę międzynarodową.
Zadania
IDA będzie funkcjonować jako platforma współpracy integrująca naukowców z UW zajmujących się transformacją cyfrową. Badania będą prowadzone w środowisku, które samo stanie się przykładem działającej praktyki z zakresu transformacji cyfrowej uczelni i sposobu uprawiania nauki. Pomoże to też w rozwoju kompetencji pracy z danymi (data literacy) oraz kompetencji projektowych
Nowy model współpracy pomiędzy naukowcami będzie oparty o:
- Dzielenie się wiedzą w zakresie nowych metodologii pracy z danymi: od pozyskiwania, przez przetwarzanie, analizę i interpretację oraz wizualizację.
- Przestrzeń dla eksperymentowania z nowymi źródłami danych, metodami i narzędziami badawczymi, pozwalającymi na zaawansowaną triangulację metod ilościowych i jakościowych.
- Tworzenie środowiska współpracującego z otoczeniem UW oraz biznesem, umożliwiającego pozyskiwanie unikatowych danych na temat procesów transformacji cyfrowej.
będziemy wspierać naukowców
w interdyscyplinarności I naukowej synergii
- Tworzenie lokalnych i międzynarodowych sieci i kanałów komunikacji między naukowcami i zespołami podejmującymi wyzwania badawcze w obszarze transformacji cyfrowej.
- Stworzenie dostępu do najnowszej wiedzy na temat cyfrowych metod badawczych poprzez organizację cyklicznych seminariów naukowych.
- Wspieranie badaczy z różnych dyscyplin w procesie pracy z danymi ilościowymi oraz budowanie i rozwijanie zaawansowanych kompetencji pracy z danymi.
- Współpraca merytoryczna przy budowaniu koncepcji badawczych w procesie aplikowania o granty naukowe oraz pozyskiwanie projektów wdrożeniowych, a także doradztwo w zakresie szukania finansowania innowacyjnych badań.
- Wspólne tworzenie bazy wiedzy i bazy danych (w postaci repozytorium) dostępnych dla społeczności akademickiej UW.
- Zapewnianie wsparcia przy tworzeniu interdyscyplinarnych zespołów promujących nową kulturę przywództwa i „agilowej” organizacji pracy projektowej.
- Budowanie bazy wiedzy o projektach z zakresu transformacji cyfrowej w Polsce i na świecie.
- Włączanie młodych badaczy do wspólnych inicjatywach projektowych.
- Rozwój umiędzynarodowienia poprzez wykorzystanie sieci, w których badacze z DELab UW są już obecni oraz poprzez aktywny udział w międzynarodowych seminariach tematycznych i warsztatowych (publikacyjnych i projektowych).
- Wsparcie w działaniach upowszechniających naukę poprzez wykorzystanie doświadczenia DELab UW w komunikacji wyników badań poprzez raporty, ekspertyzy, wystąpienia medialne, podcasty oraz obecność w mediach społecznościowych.
Naszą rolą będzie dostarczenie wsparcia metodologicznego i organizacyjnego każdemu badaczowi z UW, który zajmuje się badaniami nad cyfrowością, w szczególności zaś kwestiami transformacji cyfrowej, i z wykorzystaniem cyfrowej metodologii. Zaproszenie do współpracy będzie służyło również nabywaniu nowych kompetencji niehierarchicznej i elastycznej pracy projektowej, a w szerszym kontekście – zaszczepianiu innowacji metodologicznych i organizacyjnych na Uniwersytecie.
Podcast „Efekt Sieci”
Prowadzony przez dr Justynę Pokojską. „Efekt Sieci” to nie tylko pasjonujące rozmowy z ekspertami w dziedzinie rewolucji cyfrowej. Podcast daje nam możliwość stworzenia sieci ekspertów badających zmianę technologiczną i jej skutki oraz wpływ rewolucji cyfrowej na społeczeństwo, gospodarkę i system państwowy.
Audycja pozwala nam mapować środowisko ekspertów: naukowców i badaczy z ekosystemu Uniwersytetu Warszawskiego oraz jego otoczenia, zorientowanych na tematy związane z nowymi technologiami cyfrowymi i społeczeństwem/gospodarką 4.0.


Seminaria DELab UW
Cyfryzacja pod lupą nauki to cykl spotkań polskojęzycznych, podczas których będziemy przyglądać się zagadnieniom związanym z transformacją cyfrową, nowymi technologiami, innowacyjnością oraz cyfrowymi metodami badawczymi.
Digital Europe Economic Seminars jest cyklem spotkań anglojęzycznych, w trakcie których prezentowane są badania z obszaru cyfryzacji, prowadzone przez czołowych badaczy i badaczki z krajów Unii Europejskiej.
Working papers
Digital Research Studies to opracowania prezentujące efekty interdyscyplinarnych badań w obszarze transformacji cyfrowej, prowadzonych przez środowisko badawcze skupione wokół DELab. Prace te mają charakter artykułów roboczych (working papers) – są to więc najbardziej aktualne wyniki badań i projektów naukowych, przygotowane przez pracowników naukowych, doktorantów i studentów ostatnich lat studiów UW.
Prezentując je, chcemy pobudzać dyskusję nad wyzwaniami wynikającymi z transformacji cyfrowej oraz wspierać tworzenie sieci komunikacji między młodymi i bardziej doświadczonymi naukowcami oraz zespołami podejmującymi wyzwania badawcze w obszarze transformacji cyfrowej w ramach i poza UW.


Książki i publikacje
Efektem naszych badań i działań naukowych i popularyzatorskich są 3 publikacje w formie książek (o łącznej liczbie 500 punktów) oraz 34 artykuły naukowe (łączna liczba punktów: 2430).
- Śledziewska, K., Włoch, R. 2020. Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Punkty MEiN: 100
- Śledziewska, K., Włoch, R. 2021. The Economics of Digital Transformation. The Disruption of Markets, Production, Consumption, and Work. Routledge. Punkty MEiN: 300
- Mazur, J. 2021. Algorytm jako informacja publiczna w prawie europejskim. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Punkty MEiN: 100
Artykuły naukowe
- Włoch, R., Xhindi, N. 2020. THINK TANKS IN ALBANIA: A CASE OF A FLAWED POWER-KNOWLEDGE NEXUS. The Copernicus Journal of Political Studies. Punkty MEiN: 40
- Słok-Wódkowska, M. 2020. East, Central, and Southern Europe. Yearbook of International Environmental Law.
- Słok-Wódkowska, M., Mazur, J. 2021. Regulating the digital environment: what can data protection law learn from environmental law?. Problemy Współczesnego Prawa Międzynarodowego, Europejskiego i Porównawczego. Punkty MEiN: 40
- Słok-Wódkowska, M., Mazur, J. 2021. The EU’s regional trade agreements: How the EU addresses challenges related to digital transformation. International Journal of Management and Economics. Punkty MEiN: 100
- Słok-Wódkowska, M., Mazur, J. 2022. Secrecy by Default: How Regional Trade Agreements Reshape Protection of Source Code. Journal of International Economic Law. Punkty MEiN: 140
- Krawczyk, M., Tyrowicz, J., Hardy, W. 2020. Online and physical appropriation: evidence from a vignette experiment on copyright infringement. Behaviour & Information Technology. Punkty MEiN: 70
- Hardy, W. 2020. Consumer switching costs in a market with legal and pirate providers. IBS Working Paper 08/2020.
- Tyrowicz, J., Krawczyk, M., Hardy, W. 2020. Friends or foes? A meta-analysis of the relationship between “online piracy” and the sales of cultural goods. Information Economics and Policy. Punkty MEiN: 100
- Lewandowski, P., Keister, R., Hardy, W., Górka, S. 2020. Ageing of routine jobs in Europe. Economic Systems. Punkty MEiN: 70
- Hardy, W. 2021. Brace yourselves, pirates are coming! the effects of Game of Thrones leak on TV viewership. Journal of Cultural Economics. Punkty MEiN: 100
- Hardy, W. 2021. Displacement from piracy in the American comic book market. Information Economics and Policy. Punkty MEiN: 100
- Nicińska, A. 2020. Wsparcie niefinansowe starszego pokolenia w polskich rodzinach. Ekonomista. Punkty MEiN: 40
- Nicińska, A., Kalbarczyk, M., Fihel, A. 2020. Financial and non-financial private transfers from close ones: beyond family and kinship. Journal of Family Studies. Punkty MEiN: 70
- Fihel, A., Kalbarczyk, M., Nicińska, A. 2021. Childlessness, geographical proximity and non-family support in 12 European countries. Ageing and Society. Punkty MEiN: 140
- Costa-Font, J., Garcia-Hombrados, J., Nicińska, A. 2021. The Institutional Origins of Vaccines Distrust: Evidence from Former-Communist Countries.
- Fiok, K., Karwowski, W., Guttierez-Franco, E., Davahli, M.R., Wilamowski, M., et al. 2021. Text Guide: Improving the Quality of Long Text Classification by a Text Selection Method Based on Feature Importance. IEEE Access. Punkty MEiN: 100
- Fiok, K., Karwowski, W., Guttierez, E., Wilamowski, M. 2021. Analysis of sentiment in tweets addressed to a single domain-specific Twitter account: Comparison of model performance and explainability of predictions.Expert Systems with Applications. Punkty MEiN: 140
- Banasik-Jemielniak, N., Jemielniak, D., Wilamowski, M. Psychology and Wikipedia: Measuring Psychology Journals’ Impact by Wikipedia Citations. Social Science Computer Review. Punkty MEiN: 140
- Amirkhanyan, H., Krawczyk, M., Wilamowski, M. 2021. Gender inequality and national gender gaps in overconfidence. PLOS ONE. Punkty MEiN: 100
- Fiok, K., Karwowski, W., Guttierez-Franco, E., Davahli, M.R., Wilamowski, M., et al. 2021. Revisiting Text Guide, a Truncation Method for Long Text Classification. Applied Sciences. Punkty MEiN: 40
- Rachubik, J., Mirowska-Wierzbicka, D., Zawadzki, W., Wilamowski, M. et al. 2021. Wspóïczesne mechanizmy aukcyjne na potrzeby rynku mediowego. Studia i Materiały Wydziału Zarządzania UW.
- Mazur, J. 2020. Automated Decision-Making and the Precautionary Principle in EU Law. Baltic Journal of European Studies.Punkty MEiN: 40
- Mazur, J. 2021. Can public access to documents support the transparency of automated decision-making? The European Union law perspective. International Journal of Law and Information Technology. Punkty MEiN: 70
- Mazur, J. 2021. Automated decision-making systems as a challenge for effective legal protection in European Union law. European Law Review. Punkty MEiN: 100
- Grzeszczak, R., Mazur, J. 2021. Regulating without Regulation? Regulating without the Sovereign?. Review of Central and East European Law. Punkty MEiN: 70
- Gyódi, K., Paliński, M., Nawaro, Ł. & Wilamowski, M., 2022. Informing policy with text mining: technological change and social challenges. Quality & Quantity. Punkty MEiN: 100
- Gyódi, K., Nawaro, Ł. 2021. Determinants of Airbnb prices in European cities: A spatial econometrics approach.Tourism Management. Punkty MEiN: 200
- Gyódi, K. 2021. Airbnb and hotels during COVID-19: different strategies to survive. International Journal of Culture. Tourism and Hospitality Research. Punkty MEiN: 70
- Paliński, M. 2021. Paying with your data. Privacy tradeoffs in ride-hailing services. Applied Economics Letters. Punkty MEiN: 40
- Kołodziejska, M., Paliński, M. 2022. “Train your mind for a healthy life”. The medicalization of mediatized mindfulness in the West. Current Psychology. Punkty MEiN: 70
- Nawaro, Ł. 2021. E‑scooters: competition with shared bicycles and relationship to public transport. International Journal of Urban Sustainable Development. Punkty MEiN: 40
- Konieczna-Sałamatin, J., Sawicka, M. 2021. The East of the West, or the West of the East? Attitudes toward the European Union and European Integration in Poland after 2008. East European Politics and Societies and Cultures.
- Sawicka, M., Rafanell, R., Bancroft, A. 2021. Digital localisation in an illicit market space: interactional creation of a psychedelic assemblage in a darknet community of exchange. International Journal of Drug Policy. Punkty MEiN: 100
- Śledziewska, K., Włoch, R. 2021. The specificity of the digital transformation of the public sector. Social Insurance. Theory and Practice.