Projekty
Od początku istnienia DELabu zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów naukowych i komercyjnych. Wiele z nich stało się punktem odniesienia publikacji napisanej przez prof. Katarzynę Śledziewską i prof. Renatę Włoch „Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat”.
Chociaż charakter projektów jest zróżnicowany, łączy je wątek zmian zachodzących w społeczeństwie i gospodarce, związanych z nowymi technologiami.

Przedmiotem naszych projektów było m.in. geoblokowanie w handlu transgranicznym (projekt na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych), analiza kwestii e-identyfikacji i e-autoryzacji (badanie wykonane dla Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju) oraz Przemysłu 4.0 w branży motoryzacyjnej i polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych (projekt dla Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii).
Na zlecenie klientów komercyjnych badaliśmy konsekwencje funkcjonowania nowych platform na rynku taksówkarskim oraz zmiany zachodzące na rynku pracy.
Jeden z naszych największych projektów dla lokalnych władz dotyczył analizy platformizacji rynku wynajmu krótkoterminowego oraz transformacji cyfrowej jednej z największych firm farmaceutycznych.
Nasze projekty charakteryzuje wielopłaszczyznowe podejście do badanych zagadnień– w ramach projektu SharOn przyglądaliśmy się gospodarce współdzielenia (sharing economy) oraz rozwojowi inteligentnych miast. Cyfryzacja w procesach globalnych nie ma przed nami tajemnic, dzięki projektowi Chain React (Horyzont 2020).
W ramach Horyzont 2020 Engineroom badamy trendy technologiczne – wyniki analiz publikujemy w formie przystępnych wizualizacji. Obecnie wraz z Warszawskim Instytutem Bankowości i Fundacją Cyberium badamy automatyzację pracy w sektorze bankowym.
Nie boimy się tematów trudnych, ważnych, a przede wszystkich aktualnych. W czasie trwającej pandemii zbadaliśmy jej wpływ na życie rodzinne Polaków, pozycję kobiet na rynku pracy oraz kondycję branży marketingowej i eventowej.
Efektem prowadzonych przez nas projektów są m.in. rekomendacje dla władz i podmiotów zarządzających.
Engineroom Forward
Projekty w ramach Narodowego Centrum Nauki


Dr hab. Magdalena Słok-Wódkowska
Opus
Prawo międzynarodowe gospodarcze w czasie transformacji cyfrowej: trendy, modele regulacyjne oraz szczegółowe rozwiązania w zakresie e-handlu i danych
Odpowiedź na pytanie czy regionalne umowy handlowe (RTA) odpowiadają na wyzwania związane z gospodarką cyfrową i czy tworzą nowy paradygmat w międzynarodowych stosunkach gospodarczych w czasach gospodarki opartej na danych.

Dr Anna Nicińska
Opus
Znaczenie instytucji dla zdrowia, postaw i zachowań w późniejszym życiu

KRISTÓF GYÓDI
Preludium
Charakter nowych modeli biznesowych i ich znaczenie dla rozwoju rynków tradycyjnych na przykładzie Airbnb

JOANNA MAZUR
Preludium
Zautomatyzowane podejmowanie decyzji a zakaz dyskryminacji na gruncie prawa europejskiego

ŁUKASZ nAWARO
Preludium
Wpływ bezstacyjności na dobrobyt w rozwiązaniach mobilności współdzielonej, cechy podróży i relacja do transportu publicznego
Badanie różnic we wzroście dobrobytu między systemami mobilności bez stacji i ze stacjami oraz wycena charakterystyk krótkich spacerów, często wymaganych podczas dojazdów w kontekście mikromobilności.

MICHAŁ PALIŃSKI
Preludium
Czy unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych rozwiąże paradoks prywatności w internecie?
