Projekty

Od początku istnienia DELabu zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów naukowych i komercyjnych. Wiele z nich stało się punktem odniesienia publikacji napisanej przez prof. Katarzynę Śledziewską i prof. Renatę WłochGospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat”. 

Chociaż charakter projektów jest zróżnicowany, łączy je wątek zmian zachodzących w społeczeństwie i gospodarce, związanych z nowymi technologiami.

Przedmiotem naszych projektów było m.in. geoblokowanie w handlu transgranicznym (projekt na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych), analiza kwestii e-identyfikacji i e-autoryzacji (badanie wykonane dla Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju) oraz Przemysłu 4.0 w branży motoryzacyjnej i polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych (projekt dla Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii).

Na zlecenie klientów komercyjnych badaliśmy konsekwencje funkcjonowania nowych platform na rynku taksówkarskim oraz zmiany zachodzące na rynku pracy.

Jeden z naszych największych projektów dla lokalnych władz dotyczył analizy platformizacji rynku wynajmu krótkoterminowego oraz transformacji cyfrowej jednej z największych firm farmaceutycznych.

Nasze projekty charakteryzuje wielopłaszczyznowe podejście do badanych zagadnień– w ramach projektu SharOn przyglądaliśmy się gospodarce współdzielenia (sharing economy) oraz rozwojowi inteligentnych miast. Cyfryzacja w procesach globalnych nie ma przed nami tajemnic, dzięki projektowi Chain React (Horyzont 2020).

W ramach Horyzont 2020 Engineroom badamy trendy technologiczne – wyniki analiz publikujemy w formie przystępnych wizualizacji. Wraz z Warszawskim Instytutem Bankowości i Fundacją Cyberium badamy automatyzację pracy w sektorze finansowym. W ramach projektu finansowanego przez MNiSW analizujemy polski ekosystem blockchainowy.

Nie boimy się tematów trudnych, ważnych, a przede wszystkich aktualnych. W czasie trwającej pandemii zbadaliśmy jej wpływ na życie rodzinne Polaków, pozycję kobiet na rynku pracy oraz kondycję branży marketingowej i eventowej.

Efektem prowadzonych przez nas projektów są m.in. rekomendacje dla władz i podmiotów zarządzających.

Engineroom Forward

Identyfikujemy technologie, które odegrają przełomową rolę w kształtowaniu Internetu

sharON

Wspieramy polskie MŚP w ekspansji na Jednolitym Rynku Europejskim

Enterprise Europe Network

Wspieramy ambitne MŚP

KAM2CentralPoland2

Wspieramy MŚP w zwiększaniu zdolności do zarządzania innowacjami

Projekty w ramach Narodowego Centrum Nauki

Logo Narodowego Centrum Nauki

Dr hab. Magdalena Słok-Wódkowska

Opus

Odpowiedź na pytanie czy regionalne umowy handlowe (RTA) odpowiadają na wyzwania związane z gospodarką cyfrową i czy tworzą nowy paradygmat w międzynarodowych stosunkach gospodarczych w czasach gospodarki opartej na danych.

Dr Anna Nicińska

Opus

Jak życie w reżimach komunistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji publicznej, ukształtowało preferencje i nawyki decydujące o dobrostanie w późniejszym życiu

Dr Wojciech Hardy

Opus

Przedmiotem badań w ramach projektu będą relacje i konkurencja pomiędzy różnymi treściami kreatywnymi.

KRISTÓF GYÓDI

Preludium

Identyfikacja i analiza lokalnych różnic w modelach rozwoju i funkcjonowania sieci Airbnb w porównaniu do tradycyjnego sektora hotelowego.

JOANNA MAZUR

Preludium

Analiza prawnych możliwości rozwiązywania problemów związanych z potencjalną dyskryminacją mającą miejsce w wypadku wykorzystywania zautomatyzowanego podejmowania decyzji.

ŁUKASZ NAWARO

Preludium

Badanie różnic we wzroście dobrobytu między systemami mobilności bez stacji i ze stacjami oraz wycena charakterystyk krótkich spacerów, często wymaganych podczas dojazdów w kontekście mikromobilności.

MICHAŁ PALIŃSKI

Preludium

Badanie preferencji użytkowników wobec mechanizmów kontroli prywatności.

MARCIN ZARÓD

Etiuda

Rozpoznanie mechanizmów tworzenia wiedzy w grupach nieformalnych, tworzących technikę i naukę komputerową.

Współpracowali z nami

Przewiń do góry