14 maja, 2015

Blog to miejsce, w którym oddajemy głos specjalistom DELab oraz znamienitym gościom, zajmującym się zagadnieniem cyfryzacji. Idea, jaka stoi za tekstami blogowymi, to dzielenie się wiedzą ekspercką w przystępny sposób. Stawiamy na rzetelność danych, solidne analizy, przy zachowaniu atrakcyjnej i czytelnej formy.

Przybliżamy zagadnienia transformacji cyfrowej gospodarki i społeczeństwa oraz metodologii badania przemian. Na blogu publikujemy zarówno wyniki analiz big data, jak i oparte na wynikach badań opinie społeczno-ekonomiczne i prawne. Nie boimy się dyskutować na aktualne tematy – stąd seria eksperckich analiz dotyczących wpływu pandemii na różne sektory gospodarki.

Poglądowa ilustracja reprezentująca przykładową publikację
Data:
Zaplanuj wakacje z głową! K2 Internet, najbardziej interaktywna agencja w Polsce, oraz DELab UW zapraszają na Szkołę letnią BeInteractive - całkowicie darmowe dla studentów i tegorocznych absolwentów UW.
Rejestracja do 10 czerwca na https://www.beinteractive.k2.pl/
Data:
Jak zbudować komputer, który będzie rozumiał, co do niego mówimy? Jak skłonić go, by nam odpowiadał? Skąd biorą się nieporozumienia w językowej komunikacji człowieka z komputerem? A może nasze smartfony są już prawie tak sprawne w rozmowie jak HAL (inteligentny komputer Odysei kosmicznej) ? Na te pytania odpowiada lingwistyka informatyczna, obejmująca całe spektrum zadań związanych z przetwarzaniem języka naturalnego. Na wykładzie zastanowimy się, gdzie leżą trudności w interpretacji języka przez maszynę, jak z nimi walczyć i co z tego wynika dla humanistyki cyfrowej.