13 marca, 2015

Blog to miejsce, w którym oddajemy głos specjalistom DELab oraz znamienitym gościom, zajmującym się zagadnieniem cyfryzacji. Idea, jaka stoi za tekstami blogowymi, to dzielenie się wiedzą ekspercką w przystępny sposób. Stawiamy na rzetelność danych, solidne analizy, przy zachowaniu atrakcyjnej i czytelnej formy.

Przybliżamy zagadnienia transformacji cyfrowej gospodarki i społeczeństwa oraz metodologii badania przemian. Na blogu publikujemy zarówno wyniki analiz big data, jak i oparte na wynikach badań opinie społeczno-ekonomiczne i prawne. Nie boimy się dyskutować na aktualne tematy – stąd seria eksperckich analiz dotyczących wpływu pandemii na różne sektory gospodarki.

Poglądowa ilustracja reprezentująca przykładową publikację
Data:
W poniedziałek 23 marca 2015 o godz.17:00 odbył się wykład Jana RYBICKIEGO (Uniwersytet Jagielloński) pod tytułem:Rysowanie literatury. Computational Stylistics Group to nieformalna grupa badawcza zrzeszająca pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Antwerpii. Grupa zajmuje się tworzeniem komputerowych narzędzi ilościowej analizy tekstów oraz ich promocją wśród badaczy na całym świecie. Członkowie-założyciele to Maciej Eder (UP), Mike Kestemont (UA) i Jan Rybicki (UJ).
Data:
Czy istnieją granice między światem społecznym a światem technologii? W rozważaniach nad rolą technologii w życiu ludzi i społeczności coraz częściej ulegają one zatarciu. Nauki społeczne badają „hybrydy” złożone z ludzi i obiektów nieludzkich. Z kolei wypracowana przez badaczy internetu koncepcja „maszyny społecznej” zakłada istnienie systemu złożonego z elementów technicznych i społecznych.
Data:
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kolonii we współpracy z ZENIT GmbH, Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Uniwersytetem Warszawskim oraz Radą Główną Instytutów Badawczych organizuje w dniu 28 kwietnia 2015 r. giełdę kooperacyjną. Jej celem jest wsparcie jednostek naukowych oraz firm z Polski i Niemiec w nawiązaniu kontaktów oraz podjęciu możliwej współpracy w zakresie badań i innowacji w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020