Chciał(a)byś pomóc, ale nie wiesz komu? A może chciałbyś pomóc, ale nie możesz wyjść z domu? To nic – technologia dostarcza rozwiązań i w tej kwestii! Poniżej znajdziecie pięć pomysłów na to jak pomóc innym – często nie wychodząc nawet z domu!

Wojtek Hardy, Analityk DELab UW

 • Folding@Home – Dzięki rozproszonym obliczeniom możesz pomóc w znalezieniu sposobu na koronawirusa! Wystarczy, że udostępnisz moc obliczeniową swojego komputera, gdy z niego nie korzystasz (lub część, gdy korzystasz), a zostanie ona użyta do symulacji zwijania białka. Naukowcy i naukowczynie z konsorcjum stojącego za Folding@Home szukają w ten sposób sposobów na skuteczną walkę z COVID-19. Jak sami piszą, proces poszukiwań wymagają ogromnej liczby obliczeń i każda wykonana przez kogoś symulacja to kolejny bilet w dużej loterii. Im więcej biletów – tym większa szansa na wspólną wygraną!
 • #WzywamyPosiłki oraz #PosiłekDlaLekarza – pracownicy i pracowniczki ochrony zdrowia pracują w tej chwili w ogromnym obciążeniu, ryzykując swoim zdrowiem jeszcze bardziej niż zwykle. Możemy pokazać im nasze wsparcie choć minimalnie, np. fundując darmowe posiłki.
 • Maski! W szpitalach nie wystarczy masek i środków ochronnych. Chcesz pomóc? Możesz oddać swoje, przejąć maszynę do szycia w swoje ręce i stworzyć nowe lub wesprzeć zrzutkę na materiały by mogli je uszyć inni. Więcej informacji:
  #WzywamyPosiłki
  Maski dla szpitali
  zrzutka Fundacji Kobiety Wędrowne.
 • I Help You App – możesz wyprowadzić psa lub zrobić zakupy, ale nie wiesz jak znaleźć osobę która tego potrzebuje? W appce I Help You (również wersji desktopowej) możesz ogłosić swoje możliwości oraz poszukać osoby, której możesz pomóc.
 • Social media to kolejna odpowiedź na czasy social distancing. Sieć grup na Facebooku, pokrywająca różne miasta i ich dzielnice, pozwala na łatwe łączenie się z ludźmi którzy sami lub których bliscy w okolicy potrzebują wsparcia. Przykładem takiej inicjatywy jest „Widzialna ręka” (tutaj przykład Warszawy, ale jeśli wpiszecie „Widzialna ręka w wyszukiwarce na Facebooku, bez trudu odnajdziecie swoje miasto).
  Z kolei grupa „Pies w koronie” przeznaczony jest głównie dla osób gotowych pomóc w opiece nad zwierzętami (np. w wyprowadzaniu podopiecznych).

A Wy? Znacie jakieś sposoby na pomoc innym, która nie byłaby możliwa bez technologii?

Uwaga

Pamiętajcie jednak, że najlepszym sposobem na to by pomóc lekarzom i lekarkom jest w tej chwili przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz ograniczanie kontaktów i wychodzenia do minimum. Wiele osób potrzebujących pomocy nie korzysta z aplikacji mobilnych – niezależnie od tego, jak są sprytne. Bądźcie więc uważni także na potrzeby osób w Waszym najbliższym otoczeniu!

Zespół DELab UW pozdrawia i wraca do zwijania białek (oczywiście w domowych zaciszach).