Compensation Systems to Fix Copyright Conundrums: The Cultural Economics Perspective

2021-05-12

Photo_Christian_Handke

dr Christian Handke

Uniwersytet Erazma w Rotterdamie

ProwadzącY

Analityk DELab UW

Wykła­dem inau­gu­ru­ją­cym semi­na­rium z cyklu Digi­tal Euro­pe Eco­no­mic Semi­nars była pre­zen­ta­cja dr. Chri­stia­na Hand­ke (Era­smus Uni­ver­si­ty Rot­ter­dam), w trak­cie któ­rej pre­le­gent poszu­ki­wał odpo­wie­dzi na pyta­nie o to, jak naj­le­piej wyko­rzy­stać cyfry­za­cję do pro­mo­wa­nia pro­duk­cji kul­tu­ral­nej i dostę­pu do niej.

Temat ten ma wie­le zagad­ko­wych aspek­tów doty­czą­cych, na przy­kład, nie­jed­no­znacz­nej roli sys­te­mu praw autor­skich w pro­mo­wa­niu kre­atyw­no­ści i inno­wa­cji, czy też korzy­ści i rosną­cej siły komer­cyj­nych plat­form inter­ne­to­wych, któ­re roz­po­wszech­nia­ją kre­atyw­ne treści.

W wystą­pie­niu dr Chri­stian Hand­ke skon­cen­tro­wał się na dwóch kwe­stiach. Po pierw­sze, głów­nych tema­tach w eko­no­mii kul­tu­ry i tym, jak odno­szą się one do prak­tycz­nych pytań doty­czą­cych poli­ty­ki praw autor­skich i poli­ty­ki kul­tu­ral­nej. Po dru­gie – zale­tach sys­te­mów rekom­pen­sat z tytu­łu praw autor­skich, które
(a) zapew­nia­ją użyt­kow­ni­kom koń­co­wym pew­ność praw­ną przy korzy­sta­niu z sze­ro­ko dostęp­nych zaso­bów inter­ne­to­wych w celu uzy­ska­nia dostę­pu do dzieł twór­czych i ich wyko­rzy­sta­nia, w zamian za
(b) dopła­tę do abo­na­men­tu inter­ne­to­we­go, z któ­re­go wpły­wy są dys­try­bu­owa­ne wśród posia­da­czy praw.  Pre­zen­ta­cja zawie­ra­ła empi­rycz­ne dowo­dy na to, że sys­te­my rekom­pen­sat mogły­by znacz­nie zwięk­szyć efek­tyw­ność nie­któ­rych sek­to­rów kultury.

Cykl anglojęzycznych spotkań, w trakcie których prezentowane są wyniki badań z obszaru cyfryzacji, prowadzonych przez badaczy i badaczki z krajów Unii Europejskiej.

Seminaria są doskonałą okazją, by poznać tematy podejmowane na zagranicznych uczelniach oraz podyskutować o nich zaproszonymi gośćmi. Dzięki interaktywnej formie stanowią również szansę na budowanie współpracy pomiędzy polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Dotychczasowe seminaria można znaleźć na stronie DELab UW.

EUR
Uniwersytet Erazma w Rotterdamie